Nisma e Premier League; ‘Black Lives Matter’ në vend të emrave në fanela

Futbollistët e Premier League angleze do t’i bëjnë homazh lëvizjes ndërkombëtare  kundër racizmit duke përdorur fanelat me frazën ‘Black Lives Matter’ në pjesën e pasme të fanelës në raundin  e parë të rifillimit të sezonit. Sipas medias britanike, fraza  do të zëvendësojë mbiemrat e futbollistëve ndërkohë që shkurtimi i fjalëve BLM do të shfaqet në

Vazhdoni leximin →

Edhe Eintracht kundër racizmit; në fushë me fanelën #blacklivesmatter

Edhe Eintrachti i Frankfurtit rreshtohet mes atyre që kundërshtojnë racizmit. Në ndeshjen gjysmëfinale të Kupës së Gjermanisë ndaj Bayernit të Mynihut në Allianz Arena, futbollistët e Frankfurtit zbritën në fushën e lojës me fanela ku shkruhej “blacklivesmatter”. Vetë Bayerni në fundjavë kishte veshur një fanelë të ngjashme në sfidën e radhës së Bundesligës, por vetëm

Vazhdoni leximin →

Një gol si Ronaldo, dhe dhuratë një fanelë të Kristianos!

Paska ndodhur përpara pandemisë, dhe paska tërhequr vëmendjen jo pak. Një futbollist 20-vjeçar në Itali paska shënuar një gol të ngjashëm me atë të Kristiano Ronaldos në 2018, kur luante për Realin kundër Juventusit në Champions. Kush e ka harruar roveshatën e shkëlqyer që fiksoi suksesin 3-0 në Torino? Ja pra që diçka të ngjashme

Vazhdoni leximin →

PSG, një fanelë speciale për spitalet në Francë

Paris Saint Germain nxori në shitje në dyqanet e tij zyrtarë një fanelë të re për koleksion. Bëhet fjalë për linjën “Tous Unis” (“Të gjithë të bashkuari”)  që do të shërbejë për të mbledhur fonde të cilat do të shkojnë për llogari të spitaleve të Parisit. Mësohet se gjithsej do të prodhohen 1500 uniforma që

Vazhdoni leximin →

Një fanelë për historinë, Bajerni kujton titullin e parë!

Ishte një vit përpara ardhjes së Hitlerit në pushtet, dhe pikërisht skuadra e qytetit ku jetonte diktatori i ardhshëm, fitoi titullin e parë. Bajerni i Mynihut u bë kampion i Gjermanisë në 1932, një sukses i rëndësishëm historik, e për këtë arsye, klubi bavarez dhe kompania Adidas dizenjuan fanelat e veçanta për 120-vjetorin e themelimit.

Vazhdoni leximin →

Fanela e Milanin 2020/21; me Duomon në sfond

‘Footyheadlines’ është një portal që zbulon gjithnjë përpara kohe fanelat e reja të cdo klubi evropian që I përkasin sezonit pasardhës. E bëri një gjë të tillë edhe për atë të Milanit për sezonin 2020/2021. Për momentin flitet vetëm për dizenjon e e kësaj fanele e sidomos temën mbi të cilën është krijuar ajo. Në

Vazhdoni leximin →