Në çfarë kontinenti po luan këtë verë Teuta e Durrësit?!

Në fund të tetorit të vitit tashmë të largët 1984, kombëtarja shqiptare po shkonte me zemër të dridhur drejt Polonisë, për t’u ndeshur në eleminatoret e Kupës së Botës, me ekipin numër 3 në rruzull. Skuadra kuqezi, shpesh e turpëruar sidomos jashtë fushe, do të ishte përballë Bonjekut, Smolarekut, Budës, Zhmudës, Xhekanovskit e portierit Kazimierski.

Vazhdoni leximin →

A ka të drejtë Sauthgejt që Anglia ndaj Gjermanisë u frymëzua nga Lufta e Dytë Botërore?!

Trajneri i “tre luanëve” krijoi një furtunë të vërtetë në konferencën e fundit për shtyp përpara finales ndaj Italisë në Euro 2020. Garet Sauthgejt ndoshta i shkaktoi vetes “autogolin” e vetëm në këtë turne, kur theksoi ndikimin e Luftës së Dytë Botërore në shkallën e motivimit të kombëtares angleze përpara ndeshjes me Gjermaninë. “Mendoj se

Vazhdoni leximin →

Uimbeldoni ? As nuk krahasohen me biletat e “Uemblit”!

“Kur gjejnë, mirë bëjnë”, thotë populli, dhe kështu duhet thënë për disa tifozë në Angli (apo më saktë në Britaninë e Madhe), si dhe për autoritetet britanike që po ngjajnë si Taulant Balla që është kritik opozitar, ndërsa ndodhet në kolltukun e zv. kryeministrit. Çmimi i biletave për finalen e Kampionatit Europian, Angli-Itali, ka arritur

Vazhdoni leximin →

Homazhi i munguar nga Maradona për Rafaela Karranë!

Në Spanjë e quajnë “miti bion”, “ikona italiane” si dhe disa epitete të tjera, ndërsa ajo punoi në vitet 80-të në vendin iberik. Aty luajti për dy vjet edhe Diego Armando Maradona për Barcelonën, por njohjen mes tyre e kishin bërë që në 1979 në Buenos Aires. Jo direkt, por nëpërmjet këmbënguljes së Maradonës për

Vazhdoni leximin →