Në çfarë kontinenti po luan këtë verë Teuta e Durrësit?!

Në fund të tetorit të vitit tashmë të largët 1984, kombëtarja shqiptare po shkonte me zemër të dridhur drejt Polonisë, për t’u ndeshur në eleminatoret e Kupës së Botës, me ekipin numër 3 në rruzull. Skuadra kuqezi, shpesh e turpëruar sidomos jashtë fushe, do të ishte përballë Bonjekut, Smolarekut, Budës, Zhmudës, Xhekanovskit e portierit Kazimierski.

Vazhdoni leximin →

Vllaznia më mirë pa trajnerin, por me një arbitër “për të qenë” në Europë!

Para një jave do të kishin dashur të kishte përfunduar ndryshe. Nuk ndodhi kështu, dhe Vllaznia do të luajë nesër në orën 21:00 në “Loro Boriçi” për të përmbysur humbjen 1-3 pësuar në Bosnjë-Hercegovinë nga Shiroki Brijeg. Për më keq, trajneri Brdariç është i skualifikuar pas kartonit të kuq, ndërsa shkodranët pretenduan se u dëmtuan

Vazhdoni leximin →

Nga Presidenti, Kryeministri e Papa, kombëtarja e Italisë është një shembull për klubet!

Arrigo Saki, njëri prej të “urtëve” të mëdhenj të futbollit të kaltër, deklaroi se suksesi i Italisë ishte falë Roberto Mançinit, që përfaqëon triumfin e ideve në Apenine. Deri më sot, vetëm Saki ka qenë triumfi i ideve të Krujfit dhe të futbollist “shampanjë”, ndërsa Italia vazhdimisht ka qenë një shkollë e futbollit të mbyllur

Vazhdoni leximin →

A ka të drejtë Sauthgejt që Anglia ndaj Gjermanisë u frymëzua nga Lufta e Dytë Botërore?!

Trajneri i “tre luanëve” krijoi një furtunë të vërtetë në konferencën e fundit për shtyp përpara finales ndaj Italisë në Euro 2020. Garet Sauthgejt ndoshta i shkaktoi vetes “autogolin” e vetëm në këtë turne, kur theksoi ndikimin e Luftës së Dytë Botërore në shkallën e motivimit të kombëtares angleze përpara ndeshjes me Gjermaninë. “Mendoj se

Vazhdoni leximin →

Uimbeldoni ? As nuk krahasohen me biletat e “Uemblit”!

“Kur gjejnë, mirë bëjnë”, thotë populli, dhe kështu duhet thënë për disa tifozë në Angli (apo më saktë në Britaninë e Madhe), si dhe për autoritetet britanike që po ngjajnë si Taulant Balla që është kritik opozitar, ndërsa ndodhet në kolltukun e zv. kryeministrit. Çmimi i biletave për finalen e Kampionatit Europian, Angli-Itali, ka arritur

Vazhdoni leximin →

Homazhi i munguar nga Maradona për Rafaela Karranë!

Në Spanjë e quajnë “miti bion”, “ikona italiane” si dhe disa epitete të tjera, ndërsa ajo punoi në vitet 80-të në vendin iberik. Aty luajti për dy vjet edhe Diego Armando Maradona për Barcelonën, por njohjen mes tyre e kishin bërë që në 1979 në Buenos Aires. Jo direkt, por nëpërmjet këmbënguljes së Maradonës për

Vazhdoni leximin →