Nora e artë e Kosovës

Xhudistja Nora Gjakova ka arritur të fitojë në disiplinën e saj duke fituar medaljen e artë në Baku të Azerbajxhanit. Në Grand Slamin e xhudos, sportistja kosovare arriti majat në peshën deri në 57 kilogramë duke mposhtur në finale gjeorgjianen Eteri Liparteliani. Është e arta e parë për Norën në garat e mëdha të xhudos

Vazhdoni leximin →

Moto GP debuton në Indi

India hyn në hartën e vendeve superfuqi në organizimin e evenimenteve të mëdha të motorsportit. Moto GP debuton në pistën e vendit aziatik këtë fundjavë. “Buddh International Circuit” hap dyert me shumë të panjohura për njerëzit e çmendur të garave mbi dy rrota. I ndërtuar pranë Nju Delhit, cirkuiti është projektuar nga arkitekti gjerman Hermann

Vazhdoni leximin →

Formula 1 në tokën japoneze me pak pikëpyetje

Drejt Japonisë 22 pilotët e Formula 1 shkojnë të gjithë me një bindje të madhe, Max Verstappen kampion bote për herë të tretë rresht. Është vetëm çështje kohe që piloti holandez të zyrtarizojë rrugëtimin pothuajse perfekt të këtij sezoni që u prish nga një njollë në Singapor që për Ferrarin është një rreze shprese. Suzuka

Vazhdoni leximin →

Varstappen kundër zërave kritikë

Max Verstappen ju përgjigj në mënyrë direkte atyre që flasin për një rritje të interesit për Formula 1 pas disfatës në Singapor të Red Bull, që po dominonte më parë kampionatin duke u shfaqur e pakonkurrueshme si skuadër. “Nuk besoj se ishte diçka e keqe ajo që po ndodhte në Formula 1, pasi ishim thjesht

Vazhdoni leximin →

Vllaznia e koshit “dorëzon” kupat

Ekipet e basketbollit te Vllaznise nuk do te marrin pjese ne Kupen e Federates qe do te startoje javen e ardhshme. Ky eshte vendimi qe ka marre Shoqata e Basketbollit Vllaznia duke mos konfirmuar pjesmarrjen ne kete aktivitet te pare te ketij sezoni qe organizohet nga Federata perkatese. Drejtuesit e shoqates bejne te ditur se

Vazhdoni leximin →

Të dy spanjollë dhe madje të talentuar por Nadal nuk bën parashikime të tepruara për bashkëkombasin

Rafael Nadal është aktualisht në fazën e fundit të rikuperimit nga dëmtimi që e mbajti jashtë fushave për pjesën më të madhe të sezonit. Gjatë vitit të fundit, 37-vjeçari ka munguar kanë ndodhur shumë ngjarje në botën e tenisit teksa është konfirmuar gjithnjë e më tepër një fenomen si Carlos Alcaraz që aktualisht është në

Vazhdoni leximin →

Arabia pasuron edhe boksin, Fury do të eklipsojë Ronaldon

Tyson Fury kandidat për t’u bërë sportisti më i pasur i planetit dhe si rastësisht në mes qëndron sërish arabia saudite. Është pikërisht vendi i Lindjes së Mesme që i ka mbushur xhepat e “Gipsy Kings” për duelin e datës 28 tetor që do të zhvillohet në Arabinë Saudite kundër Francis Ngannou. “The Sun” shkruan

Vazhdoni leximin →

Luiza Gegës i bashkohet mundësi Abakarov në Paris 2024

Mundësi shqiptar Zelimkhan Abakarov bëhet sportisti i dytë shqiptar që siguron kualifikimin për në Lojërat Olimpike “Paris 2024”, që zhvillohen pas një viti në Francë. Lajmin e konfirmoi Federata Shqiptare e Mundjes. Medalja e bronztë që Abakarov fitoi një ditë më parë në botërorin e Beogradit (Serbi), ku u klasifikua i treti, ka kualifikuar direkt mundësin

Vazhdoni leximin →

Slloveni rekordmen i NBA në lojën e…amerikanëve

Luka Doncic do të nënshkruajë kontratën e rekordeve në NBA për t’u bërë lojtari i parë me një pagë vjetore prej 70 milionë euro. Slloveni do të ushtrojë të drejtën e një kontrate 5-vjeçare me Dallasin gjatë vitit 2025. Siç raporton ESPN, Doncic do të jetë basketbollisti i parë i NBA-së që do të nënshkruajë

Vazhdoni leximin →

Medalje në zemër të Serbisë, Abkarov kuqezi në Botëror

Zelimkhan Abkarov nuk resht së surprizuari. Mundësi me origjinë nga Dagestani ka nderuar sërish Shqipërinë në Botërorin e Mundjes në Serbi, duke fituar sërish medalje, kësaj radhe të bronzit në peshën 57 kilogram. Çeçeni që përfaqëson Shqipërinë mundi rusin Zavur Uguev në një betejë të luftuar. Medalja e arit u fitua nga serbi Stevan Miçiç,

Vazhdoni leximin →