Sporti i skive që lindi si nevojë ushtarake

Sporti i skive është një nga të paktët në gjithë panoramën e sporteve që nuk ka nisur me qëllimi e mirëfilltë për të argëtuar njerëzit. Gjithçka nisi në vitet 1700 në Skandinavi ku njerëzit nisën të bënin ski për qëllime ushtarake ndërsa Norvegjia e zhvilloi fillimisht duke nisur që nga viti 1760  e më pas

Vazhdoni leximin →

Moto GP, Bagnaia shpallet kampion bote

Pecco Bagnaia shpallet sërish kampion i botës me skuadrën Ducati duke dubluar titullin e sezonit të kaluar. Fitorja në Valencia që ishte edhe gara e fundit e sezonit dhe rrezimi i Jorge Martin ia bënë më të lehtë pilotit italian që gjatë këtij sezoni ka kaluar nëpërmjet shumë ulje-ngritjeve edhe për shkak të aksidentit të

Vazhdoni leximin →

Zverev paguan 9 mijë euro për bamirësi dhe Bayern Munchen

Dashuria për futbollin e Alexander Zverev nuk njeh limite dhe për të kaluar dy ditë ndryshe por për të kontribuar edhe për një kauzë bamirësie, tenisti gjerman paguajti 9 mijë euro. Paratë do të derdhen në llogarinë e fondacionit të Bayern Munchen dhe do të shkojnë për fëmijët e sëmurë me diabet. Zverev regjistrohet kështu

Vazhdoni leximin →

Formula 1, Verstappen kërcënon me largim

Pas kritikave të ashpra në Çmimin e Madh në Las Vegas, ku pista qytetase kishte shumë probleme, Max Verstappen ankohet pranë FIA-s për numrin e madh të garave që zhvillohen në cirkuitet qytetase, garat e sprintit dhe kalendarin e Formula 1: “Pistat e vërteta janë gjithmonë më argëtueset për të garuar”, ka thënë holandezi në

Vazhdoni leximin →

NBA tronditet nga një skandal seksual

Një nga talentet më të mëdhenj të NBA-së, Josh Giddey është në qendër të një skandali pasi u shfaq një foto e tij me një adoleshente teksa ishin të zhveshur në dush. Çështja u bë më serioze nga mesazhi bashkëngjitur fotos, ku e mitura thotë se ka kryer marrëdhënie seksuale me yllin e Oklahoma City

Vazhdoni leximin →

Ukrainë, vdes në frontin e luftës kampioni i botës

Sergei Lysyuk, kampioni botëror në kik-boks dhe një figurë e nderuar në sportin e arteve marciale, ka humbur jetën në një mënyrë tragjike në fushëbetejën e Donbassit gjatë konfliktit mes Ukrainës dhe Rusisë. Lajmi i vdekjes së tij ka shkaktuar tronditje dhe pikëllim të madh në komunitetin e sportit dhe më gjerë, pasi raportohet nga

Vazhdoni leximin →

Djokovic provokon sërish Kosovën

Tenisti Novak Djokovic dhe ekipi i Serbisë kanë regjistruar një tjetër skandal gjatë prezantimit para ndeshjes  me Britaninë e Madhe në kuadër të “Davis Cup”. Propaganda e Serbisë ka vazhduar edhe në sport, ku tenistët u futën në fushë nën interpretimin e një kënge serbe për Kosovën. “Le të valojë flamuri i Serbisë nga Prizreni

Vazhdoni leximin →

LeBron kërkon LaVigne te Los Angeles Lakers

LeBron James do të përpiqet të drejtojë Los Angeles Lakers drejt një trofeu në tjetër në NBA por liqenorët kanë nevojë për një emër të fortë në skuadër. I vetëdijshëm se ai ka nevojë për përforcime shtesë, për ta bërë një gjë të tillë, dëshira e tij është Zach LaVine. Ylli i Chicago Bulls thuhet

Vazhdoni leximin →