Letisia, e dashura “xhuxhe” e kullës Shakil O’Nill

Shakil O’Nill, tashmë 44 vjeç, vazhdon të jetë pjesë e basketbollit, por kuptohet që tani jo më në parket. Gjigandi, 4 herë kampion në SHBA dhe 15 herë i përzgjedhur në All-Star, tashmë është rolin e analistit të NBA-së. Aktualisht, O’Nill është duke kaluar pushimet me të dashurën e tij në “Miami Beach”, Florida. Interesante

Vazhdoni leximin →

Beteja e rrogave, Klivlend e Lebron mundin Junajtidin dhe Pogbanë!

Premier Liga kundër NBA-së! Dy liga gjigande në dy sporte të ndryshëm dhe fitues është basketbolli. Klivlend Kavaliers është skuadra me rrogat më të larta në botë, duke lënë pas Mançester Junajtidin. Kampionët e basketbollit amerikan kanë rrogë mesatare prej 8.1 milionë dollarësh në sezon për çdo lojtar, ndërsa “djajtë e kuq” arrijnë deri në

Vazhdoni leximin →

Golden Stejti me Kërri-Durant shkruan historinë NBA-së

Gjërat serioze janë gjatë sezonit të rregull dhe në plej of, por gjithsesi nuk thotë kot populli, “fillimi i mirë, gjysma e punës”. Golden Stejt e mbylli me shkëlqim të madh fazën parasezonale të NBA-së, nën dirigjencën e dyshes së ëndrrave, Stefën Kërri e Kevin Durant. Gjashtë fitore në 7 ndeshje, por sidomos flasin shifrat.

Vazhdoni leximin →

Basket, Amerika “përmbyt” Kupën e Kampionëve të Europës!

Ishte Euroligë apo NBA? Çfarë kanë menduar teleshikuesit dhe admiruesit e basketbollit kur kanë ndjekur përballjen mes Makabit dhe Realit në Tel Aviv. Vetëm fanelat ishin të klubeve ndër më të shquarit e historisë së Kupës së Kampionëve, pasi lojtarët kishin prejardhje krejt tjetër. Më shumë se gjysma e basketbollistëve në parket vinin nga SHBA,

Vazhdoni leximin →