“Dhija e egër” Melcer – 3500 km rrugë malore për 45 ditë!

Vështirë se mund të gjendet një tjetër si Karl Melceri që është ultramaratonisti më i shpejtë malor në botë, duke e merituar, me të drejtë, nofkën “Dhija e egër e shpejtë”. Rrugën malore, të gjatë 3500 km, nëpër malësinë të quajtur “Apalachian Trail” që, për shkak të kushteve klimateriake që mbizotërtojnë ajte, konsiderohet si një

Vazhdoni leximin →

Ronaldo thyen një rekord 46-vjeçar  me …366 gola

Sulmuesi portugez, Kristiano Ronaldo, me dy golat që shënoi kundër Selta Vigos, duke e udhëhequr Realit e tij drejt një fitoreje (4-1) të re dhe titullit të Primerës spanjollë, arriti një rekord të ri. Kështu, Ronaldo theu edhe një rekord tjetër të pazakontë, ndërsa Reali mundi 4-1 Seltën në fushën e kësaj të fundit. Më

Vazhdoni leximin →

Fernando Alonso dëshiron të shkruajë historinë në Indi

Në provat e fundit jozyrtare, ai mbërriti në vend të katërt. Shpejtësia e Fernando Alonsos ishte 223.687 milje në orë, ose 363 km në orë. Është vërtet “kafshërore” pista në Indianapolis. Piloti spanjoll po provon për herë të parë pistën e famshme, “MotorSpeedëay”, një autostradë e vërtetë, veçse në formë rrethi dhe me vetëm 4

Vazhdoni leximin →

Jo Champions? Punë e madhe, thotë Mançester Junajtidi

Mançester Junajtid pritet të arrijë një tjetër rekord në të ardhurat për vitin e fundit financiar. Parashikimet janë për 560 deri në 570 milionë paund stërlina (mbi 660 milionë euro), dhe kjo pavarësisht se skuadra e Murinjos nuk luan në Ligën e Kampionëve. Rritja vjen kryesisht nga shtimi i të ardhurave nga të drejtat televizive,

Vazhdoni leximin →