Kane rekordmen në Bundesliga

Hearry Kane është një uragan dhe si i tillë nuk ndalet në fushat e lojës. Sulmuesi anglez i Bayern-it ka shfrytëzuar një tjetër ndeshje për të shkruar një tjetër faqe të lavdishme në historinë e Bundesligës. Në ndeshjen kundër Koln-it, me golin e vetëm të shënuar, Kane ka dërguar në 18 numrin e golave në

Vazhdoni leximin →

Rekord botëror në maratonë

Vetëm pak minuta më parë u mbyll edhe maratona e 6-të e madhe për këtë sezon, ajo e Nju Jorkut. Fituesi i këtij edicioni në këtë garë prestigjoze ishte Tamirat Tola. Atleti nga Etiopia përshkroi 42.195 kilometrat për 2 orë, 4 minuta e 58 sekonda. Me këtë kohë Tola hyri në historinë e maratonës të qytetit

Vazhdoni leximin →

Ronaldo pranë rekordit të ri

Në moshën 38- vjeçare, Cristiano Ronaldo vazhdon të mos njohë limite dhe të shënjestrojë rekorde mes paraqitjeve ne klubin dhe kombëtaren. Luzitanët kanë prerë biletën për në Europianin 2024 falë edhe kontributit të Ronaldos, që pritet të thyejë një tjetër rekord. Pasi u bë i pari që ka marrë pjesë në 5 kampionate europiane, mund

Vazhdoni leximin →

Në Zvicër vendosin rekordin e startit të një makine shpejtësie

Nga 0 në 100 km/h. rekordin e ka vendosur një makinë elektrike e krijuar nga studentet në një universitet. Bëhet fjalë për studentet ë universitetit ETH të Zyrihut të cilët kanë ndërtuar një makinë spektakolare. Bëhet fjalë për një prototip me motorr elektrik të ndërtuar nga studentët e Universitetit të Shkencave të Aplikuara. Rekordi është

Vazhdoni leximin →

Chamberlain, njeriu i rekordit të koshit amerikan

Nëse një basketbollist shënon sot 50 pikë për një ndeshje, ky është një lajm i madh, por mendoni pak nëse një lojtar e ka regjistruar këtë shifër mesatarisht për çdo ndeshje që ka zhvilluar në një sezon…çmenduri. Nuk është Michael Jordan, as LeBron James dhe mos mendoni që mund ta gjeni në Golden Staten e rekordeve

Vazhdoni leximin →

Milano me 4 milionë tifozë në një sezon

Në sezonin 2022-2023 rekordin për numrin e tifozëve në stadium e mban Manchester United me 2.5 milionë, i ndjekur nga Barcelona me 2.3 dhe më pas vijnë dy milanezët Inter dhe Milan me një diferencë 115 mijë në favor të zikaltërve. Vendi i pestë sërish për një italiane, Romën me 1.8 milionë e ndjekur nga

Vazhdoni leximin →