Xherdan Shaqiri vendos rekord

Kampionati Evropian 2024 mund të jetë vetëm në raundin e dytë të ndeshjeve, por tashmë ka prodhuar disa momente të pabesueshme. Një tjetër iu shtua kësaj liste të mërkurën në mbrëmje, pasi Xherdan Shaqiri shënoi me një goditje të shkëlqyer për Zvicrën kundër Skocisë për të barazuar ndeshjen në 1-1. Dhe është një gol që ka vendosur një rekord të pabesueshëm për ish-lojtarin e Liverpool-it, të cilin as ata si Cristiano Ronaldo nuk mund të pretendojnë se e kanë arritur. Shaqiri, 32 vjeç, qëndron i vetëm si lojtari i vetëm që ka shënuar në tre Kampionatet e fundit Evropiane dhe Kupat e Botës.

Në Kupën e Botës 2014, Shaqiri shënoi një tripletë kundër Hondurasit për të filluar serinë e jashtëzakonshme të turneve si shënues. Ai e pasoi atë me një nga golat e turneut në Euro 2016, një goditje mahnitëse kundër Polonisë. Turneu i tretë radhazi i Shaqirit me një gol erdhi në Kupën e Botës 2018 ku ai shënoi në fitoren 2-1 ndaj Serbisë. Anësori shtoi tre gola në Euro 2020, dy kundër Turqisë dhe një tjetër kundër Spanjës. Serbia ishte shënjestra e Shaqirit në Botërorin 2022, në një tjetër ndeshje ku Zvicra fitoi. Dhe kjo seri e pabesueshme e golave ​​në turnetë kryesore, gjashtë radhazi, u përfundua të mërkurën kundër Skocisë në Këln.

sfidanti.al