CSKA fiton klasiken e re të Euroligës ndaj Fenerbahçes

Janë dy superfuqi moderne të lojës europiane të koshit, dhe tepër të forta në shtëpi, por jo kaq shumë kur janë ndeshur me njëra-tjetrën. Shpesh Fenerbahçe ka fituar në Moskë e CSKA-ja në Stamboll, dhe nuk bëri përjashtim dueli i javës së 28-të të Euroligës luajtur në kryeqytetin rus. CSKA-ja fitoi 70-68 një ndeshje tepër

Vazhdoni leximin →

Euroliga, CSKA-ja “grusht” në Greqi ndaj Olimpiakosit

Ishin dy ndeshje derbi që ranë në sy në këtë javë të Euroligës, por edhe ajo e superfuqisë ruse në Athinë. Së pari, Barcelona fitoi “El Klasikon” e basketbollit ndaj Realit të Madridit në “Palau Blaugrana”, 77-70. Së dyti, Fenerbahçe nuk e pati problem të fitonte derbin e Stambollit dhe të Turqisë ndaj Anadolu Efesit,

Vazhdoni leximin →

Euroliga, Reali akuzon gjyqtarët, por CSKA-ja fiton ndeshjen

Ishte një duel vërtet kritik ai i luajtur në Moskë për Euroligën. CSKA-ja vendase kishte shansin më të mirë, dhe ndoshta të fundit, për t’ia kaluar Realit në renditje, dhe e shfrytëzoi ndonëse me shumë vështirësi. Skuadra ruse fitoi 82-78, në një përballje të ekuilibruar, ku madrilenët nuk hoqën dorë për asnjë moment nga synimi

Vazhdoni leximin →

Euroliga, Fenerbahçe në krye, Reali e CSKA-ja e ndjekin!

Fenerbahçe kaloi një tjetër pengesë serioze në Euroligën e basketbollit të meshkujve, duke ruajtur edhe më tej kryesimin. Skuadra turke, nënkampione e Europës në fuqi, triumfoi në Stamboll ndaj baskëve të Baskonias së Vitorias me shifrat 96-87. Formacioni i trajnerit Zheljko Obradoviç kryesoi deri në 69-48 në pjesën e dytë, por Baskonia u afrua në

Vazhdoni leximin →

Buduçnosti i Podgoricës bën mrekullinë, mund CSKA-në!

Basketbolli është sport më “diktatorial” sesa futbolli, pasi i vogli ka shumë më pak shanse që të mundë të fortin. Nëse në futboll, taktika i bën 11 të vegjël që të krijojnë një kolektiv të fortë, në basketboll janë veçse 5 lojtarë në parket, shumë e vështirë për të thyer hegjemonitë. Gjithsesi, mrekullitë ndodhin dhe

Vazhdoni leximin →

CSKA ndeshkoi Realin me…vellain e Blanka Vlasic

CSKA e Moskes mbremjen e se martes shkaktoi surprizen ne Ligen e Kampioneve teksa mundi kampionet ne fuqi te Evropes te Realit te Madridit 1-0 me gol te Nikola Vlasic qe nuk eshte askush tjeter, por vellai i atletes se njohur kroate te kercimit se larti, Blanka Vlasic. Blanka, 2 here kampione e botes ne

Vazhdoni leximin →