Nga Dalglishi, tek Xherrardi e te Klopi, 30 vjet histori e Liverpulit si një film Hollivudi!

Kur gjyqtari vërshëlleu atë pasdite të 28 prillit 1990, kush vallë mund ta mendonte se duhej pritur kaq gjatë? Liverpuli sapo ishte shpallur kampion i Anglisë për herë të 18-të, sërish dominues në Angli, e duke pritur me shpresë kthimin në Europë pas përjashtimit 6-vjeçar. Në jetë, në futboll gjithashtu, nuk mund të bësh parashikime.

Vazhdoni leximin →

Reali i Madridit, kjo makinë (historike) që prodhon para!

A mund të mos krijojë pasuri klubi i vlerësuar si “numri 1 i shekullit të 20-të”? Padyshim që e kundërta është e vërtetë, dhe i tillë është Reali i Madridit që kryesoi sërish renditjen e klubeve të futbollit me vlerën më të lartë financiare, plot 3.478 miliardë euro, duke lënë pas Barcelonën e Mançester Junajtidin.

Vazhdoni leximin →

Finlanda shpërthen në festë, kualifikim historik në Euro 2020

Finlanda do ta ketë të pamundur të harrojë 15 nëntorin, pasi në këtë datë bëri historinë në futboll teksa për herë të parë siguroi pjesëmarrjen në një event madhor. Skuadra skandinave shënoi emrin mes 24 ekipeve pjesëmarrëse në Evropianin e vitit të ardhshëm pas suksesit me Lihtenshtejnin 3-0 në kualifikueset e vlefshme për këtë kompeticion.

Vazhdoni leximin →