“I dashur armik”…edhe ne duam ta mundim Skënderbeun!

Kur Tirana mundi  Skënderbeun, festa mbërriti edhe tek portat e Partizanit, rivalit të tyre historik. Ndaj,  për fitoren e bardhebluve u hap edhe “shampanjë e kuqe”. Dikur,  një ritual i ndaluar, një ndjenjë që nuk mund të shpallej publikisht, edhe nësë përfitimi ishte I bekuar. Qyshkur, futbolli vuan nën rregjimin e kampionëve të Skënderbeut,  të

Vazhdoni leximin →

Korabi infektohet nga sindroma e trajnerit

Veç kushteve të trajnimit, vështirësive financiare dhe plot problemeve të tjera, skuadrat shqiptare të futbollit vuajnë edhe prej mungesës së durimit. Kryesisht janë presidentët e klubeve që e kanë tendencë prishjen e shpeshtë të humorit dhe nga “dora në qafë” kthehen në stuhi për trajnerët, të cilët asnjëherë nuk janë të mbrojtur nga ky mot

Vazhdoni leximin →

Shuhet Safet Berisha, kampioni i madh i Partizanit

Një lajm i hidhur për futbollin shqiptar, ish-kampioni i madh Safet Berisha ka ndërruar jetë në moshën 67 vjeçarë. Flitet një nga figurat qëndrore të Partizanit të madh të viteve ’70, por në atë periudhë edhe një pjestar stabël i ekipit Kombëtar. Safet Berisha lindi në Durrës dhe nga viti 1965 deri 1968 ka luajtur

Vazhdoni leximin →

Kaçe, nga stoli në tribunë… formula për t’u rritur

Për Ergys Kaçen, ky i tanishmi sigurisht që nuk është moment më i mirë, madje periudhën e vuajtjes e ka pasur relativisht të gjatë. Për një bluzë me logon e UÇK-së, të veshur aksidentalisht, tifozët dhe drejtuesit e PAOK të Selanikut u tronditën aq shumë, saqë asnjëherë nuk ia falën, madje ndoshta ishte kjo krisje

Vazhdoni leximin →

Trajnerët: koka që “priten” për të rilindur përsëri!

Gijotina e kampionatit punon si orë zvicerane: kanë kaluar vetëm 7 javë dhe janë larguar 4 trajnerë: Troisi i Laçit, Bexhi i Teutës, Sormani i Partizanit dhe Magani i Flamurtarit. Në këtë listë të zezë, që zbulon padurimin e presidentëve të futbollit, duhet shtuar edhe drejtori i Kukësit, Dervishi, njeriu që krijonte “derbi” me Starovën

Vazhdoni leximin →

Canka dhe Sefa, Elbasani në gjunjë

Lushnja ka arritur një tjetër fitore spektakolare, 1-4, këtë rradhë në “Elbasan Arena”, në një fushë që e favorizon një skuadër si ajo e Artan Banos, duke u konfirmuar si një nga kandidaturat kryesore për t’u ngjitur në Kategorinë Superiore në fund të këtij edicioni. Sulmuesit Canka dhe Sefa nuk i lanë asnjë shans elbasanasve

Vazhdoni leximin →