El Klasiko sot do të thotë luftë, çfarë përplasjeje mes Barcelonës dhe Realit!

Ishte 1939 dhe pas tre vitesh të përgjakshme, në Spanjë mori fund Lufta Civile. Fitues, me ndihmën e fuqive të atëhershme të Boshtit, doli gjenerali më i ri në historinë ushtarake të shtetit iberik, Fransisko Franko, i cili pas Madridit, mbajti një parakalim domethënës në Barcelonë. Katalonja kishte qenë një nga kundërshtarët e tij kryesorë,

Vazhdoni leximin →

Barcelona fiton El Klasikon e koshit ndaj Realit të Madridit

Sukses i thellë dhe bindës dhe marrje e kryesimit të Ligës spanjolle të basketbollit. Barcelona triumfoi 97-82 në “Palau Blaugrana” ndaj Realit të Madridit, në një El Klasiko të sezonit të rregullt. Madrilenët vuajtën gabimet personale të gjigandit të tyre, Tavarez, ndërsa katalanasit u imponuan me forcën e tyre fizike. Santoranski pati 18 pikë, 5

Vazhdoni leximin →