Armando Sadiku, kampion në Indi

Armando Sadiku dhe skuadra e tij, Mohun Bagan kanë siguruar titullin kampion në Indi, kjo falë triumfit 2-1 përballë rivalit direkt, Mumbai City. Në fakt, për këtë të fundit mjaftonte dhe një barazim për të siguruar trofeun, por skuadra me të cilën aktivizohet sulmuesi shqiptar ka arritur të marrë maksimumin, tri pikët, dhe të befasojë

Vazhdoni leximin →

Kur del kampion është mirë apo është keq ?

Vite më parë, kur Tirana doli kampion me Sulejman Starovën, gjëja e parë që ndodhi pas titullit ishte..shkarkimi i trajnerit. Kur e pyetën “viktimën kampione” se ç‘ishte kjo hata, përgjigja ishte pikante: “ Më duket se nuk donin të dilnin kampion..” Kjo histori është freskuar këto ditë, sepse Partizani i sapo shpallur kampion, fshesën e

Vazhdoni leximin →

Reali i Madridit, kampion i Europës në basketboll për meshkuj

Një dramë siç ndodhi në 1992 kur Aleksandar “Sasha” Xhorxheviç shënoi një tripikësh legjendar duke i dhënë titullin Partizanit të Beogradit në Stamboll ndaj Huventudit të Badalonjës. Këtë herë nuk ishte një skuadër serbe, dhe nuk ishte kosh nga distanca, por ishte “Mbreti” i Europës, Reali i Madridit, që fitoi Euroligën përballë Olimpiakosit më një

Vazhdoni leximin →