Ronaldinho, ylli që lindi nga “mjerimi”

Të shkruash për futbollin, sportin më popullor, emocionin që dalldis miliona njerëz, është t’i japësh zë një vullneti të shpirtjes hyjnore që merr trajtë shpërthimi drite përmes atyre fateve që galaksia i ktheu në ngjarje. Unë nuk jam ndonjë kushedi se çfarë, i apasionuar pas futbollit, por gjithnjë kam qenë i kapur emocionalisht nga ëndrra

Vazhdoni leximin →

Hokeji, sporti që lindi 6000 vite më parë

Rrënjët e sportit të hokejit janë të shtrira thellë në antikitet pasi kjo lojë është organizuar që 4000 vite përpara lindjes së Krishtit në Egjiptin e lashtë e më pas në Etiopi dhe Iran. Muze të ndryshëm në këto zona sjellin fakte që hokeji është aplikuar si një formë loje dhe më pas u trashëgua

Vazhdoni leximin →

Rugby, si lindi 2 shekuj më parë

Legjenda thotë se në vitin 1823 gjatë një loje në një shkollë të Anglisë, djaloshi i ri quajtur William Webb Ellis kaloi përtej vijës së skuadrës kundërshtare me topin në dorë. Sot, dy shekuj më vonë, rugby football ka evoluar dhe është bërë një nga sportet më popullorë të planetit duke tërhequr pas vetes miliona

Vazhdoni leximin →

Tenisi, sporti 8-shekullor

Sporti i tenisit i ka fillesat që në shekullin e 12 në Francë ku fillimisht loja quhej “jeu de paume (“loja e palmave”)” ndërsa më pas u shtuan raketat, rrjeta, fushat me standarte dhe shkallët e për spektatorët dhe topat që njohim sot. Gjithsesi, në fillesat e veta ky sport nuk ishte kaq modern sa sot,

Vazhdoni leximin →

Historia e sportit të golfit

Kush mendon që sporti i golfit është më i ri se shumë sporte të tjerë përfshirë edhe futbollin apo basketbollin, gabohet rëndë. Golfi e ka origjinën si sport që në shekullin e 15 në Edinburgh të Skocisë. Aq shumë popullor u bë golfi në Skoci gjatë këtij shekulli, aq sa mbreti Xhejms II u detyrua

Vazhdoni leximin →

Sporti i skive që lindi si nevojë ushtarake

Sporti i skive është një nga të paktët në gjithë panoramën e sporteve që nuk ka nisur me qëllimi e mirëfilltë për të argëtuar njerëzit. Gjithçka nisi në vitet 1700 në Skandinavi ku njerëzit nisën të bënin ski për qëllime ushtarake ndërsa Norvegjia e zhvilloi fillimisht duke nisur që nga viti 1760  e më pas

Vazhdoni leximin →

Historia e “Mbretëreshës së sporteve”

Atletika grupon rreth vetes disa disiplina sportive ku më të frekuentuarat janë vrapimi, kërcimi, hedhja dhe ecja. Atletika është një sport kryesisht individual por këtu bëjnë përjashtim garat mikse. Për herë të parë, garat e atletikës datojnë në vitin 776 para erës së re, por rregullat e epokës moderne që i kanë dhënë formë atletikës

Vazhdoni leximin →

Basketbolli, sporti që lindi në SHBA

Basketbolli është një nga të paktët sporte me famë globale i shpikur përtej Atlantikut. Ishte saktësisht viti 1891 kur në Springfield, Massachusetts, mësuesi kanadez i fiskulturës, James Naismith publikoi idenë e tij në moshën 31-vjeçare. Ideja ishte që ai të krijonte një sport i cili duhej të luhej brenda katër mureve për të evituar temperaturat

Vazhdoni leximin →

Rugby, sporti 2-shekullor

Rugby është një nga sportet më të vjetër të planetit pasi për herë të parë është luajtur në vitin 1823, saktësisht 2 shekuj më parë në shkollën “Rugby” të qytezës angleze të Warwickshire kur gjatë një ndeshjeje futbolli,William Webb Ellis mori topin në duar dhe u largua. Për të mbështetur këtë teori, Kupa e Botës

Vazhdoni leximin →