Turneu i Romës, mbretëresha është Simona Halep

Më në fund Simona Halep arrin të fitojë Turneun e Romës në tenis për femra pas 2 finaleve të humbura në 2017 dhe 2018/. Por rumunia nuk donte të fitonte në këtë mënyrë, duke parë rivalen e saj të tërhiqet, por duke luftuar deri në fund për ngritjen e trofeut. Në fakt gjërat ndodhën pikërisht

Vazhdoni leximin →

Simona Halep, “mbretëresha” e re e Uimbëlldonit, dorëzohet legjenda Serena Uilliams!

Nuk ishte dita për të thyer rekordin më të madh, por ishte sërish një ditë e madhe. Mbretëresha e Uimbëlldonit, përpara syve të familjes mbretërore, nuk do të ishte ajo që pritej, Serena Uilliams, por një vajzë e ardhur nga Rumania, me emrin Simona Halep. Njëzeteshtatëvjeçarja e lindur në qytetin-port të Konstancës, sfidoi çdo parashikim

Vazhdoni leximin →

Serena, një “plakë” e lavdishme synon rekordin e Navratilovës

Nuk ka asnjë “plakushe” të tenisit që të ketë bërë këtë që arriti ajo. Serena Uilliams u bë më e vjetra grua finaliste e një Grand Slemi në historinë e këtij sporti, pikërisht në moshën 37-vjeçare, ndërsa një legjendë si Martina Navratilova e realizoi 34 vjeç. Amerikania shprehimisht “fluturoi” në fushën qendrore të Uimbëlldonit ndaj

Vazhdoni leximin →