Ndeshja me Danimarkën, përgatitje intensive te Gjermania

Nuk është kundërshtari më i fortë i mundshëm, por nuk ka vend për nënvlerësim. Gjermania po përgatitet intesivisht për ndeshjen ndaj Danimarkës në Europian, takim ky që do të luhet me 29 qershor. Situata në grup është mjaft pozitive, me trajnerin Nagelsmann që duket se ka zgjidhur shumicën e dilemeve. Në sulm do të jetë

Vazhdoni leximin →

Euro 1992, Danimarka “shokoi” botën

Finalja e vitit 1992 në Kupën e Europës do të mbetet një nga më të veçantat në historinë e futbollit. Ajo kujton paksa suksesin e Greqisë në Portugali ku skuadra më pak e kuotuar, Danimarka që për më tepër zëvendësoi në çastet e fundit Ish-Jugosllavinë për shkak të luftës në Bosnje Hercegovinë, arriti deri në

Vazhdoni leximin →

Mrekullia “Eriksen” në shifra: Gol pas 287 ditësh, 2’ pasi hyri në fushë, në ndeshjen e 110-të!

Futbolli i njeh këto momente, dhe janë padyshim ndër më të bukurit që mund të ofrojë. Një kënaqësi e pamasë u ndje në stadiumin “Johan Krujf” të Amsterdamit kur Kristian Eriksen shënoi, edhe pse ishte goli i ekipit kundërshtar të Holandës, Danimarkës. Brohoritja ishte nga stoli danez, nga shokët e futbollistit në fushë, nga tifozët

Vazhdoni leximin →

Danimarka ia paska bërë fora me qejfe përpara ndeshjes me Moldavinë

Tmerri i Europianit me atakun kardiak të Kristian Eriksenit tashmë ka mbetur pas. Futbollistët e Danimarkës u bënë krenaria e vendit të tyre, ndërsa zhvilluan një fazë finale të shkëlqyer duke arritur deri në gjysmëfinalen ndaj Anglisë, ndërsa tani titujt me “sheqer” po zëvendësohen me tituj me “piper”. Disa lojtarë të kombëtares daneze patën një

Vazhdoni leximin →

Çdo të ndodhë nëse fitojnë? Shikoni vetëm sesi tifozët përcollën Danimarkën?!

Një e përditshme angleze bën pikërisht këtë pyetje, sepse do të jetë Anglia sot përballë Danimarkës në gjysmëfinalen e Europianit në “Uembli” të Londrës. Edhe pse luajnë në fushën e tyre, anglezët nuk janë plotësisht të sigurt, aq më tepër që gjithë presioni është mbi djemtë e Garet Sauthgejtit. Danimarka u përcoll në mënyrë madhështore

Vazhdoni leximin →

Damsgard, shkëlqimi i danezit që hyri rastësisht në Europian!

Quhet Mikel Damsgard dhe është një nga zbulimet më të mëdha të Euro 2020. Mesfushori 20-vjeçar i Danimarkës është një mrekulli brenda mrekullisë daneze në këtë kampionat, ndërsa shkëlqimi i tij ka lidhje së pari me fatkeqësinë e shokut të skuadrës, Kristian Eriksen. Vetëm pasi Erikseni u sëmur nga zemra dhe desh humbi jetën, trajneri

Vazhdoni leximin →

Kjo Danimarkë e Eriksenit na kujton Danimarkën e “plazhit” që fitoi Euron në 1992!

As nuk duhej të kishin marrë pjesë atëherë, ndonëse skuadra ishte e mirë. Futbollistët e kombëtares së Danimarkës në 1992 sapo kishin mbyllur sezonin me klubet e tyre dhe kishin prenotuar pushimet nëpër plazhe, kur morën një lajm urgjent. “Mblidhuni në qendrën stërvitore se do të nisim përgatitjet për Kampionatin Europian”, – thuhej në njoftim.

Vazhdoni leximin →