Usain Bolt, “njeru i erës”

Në vitin 2011, shkëncëtarët belgë përdorën një sistem me lazer për të matur me detajet më të hollësishme sprintin e Usain Bolt, i konsideruar si njeriu më i shpejtë i historisë dhe e dini se në cfarë përfundimi dolën? 67.13 metrat e parë të garës ai i përshkopi me shopejtësinë rekord 43.99 km/h. Një felin

Vazhdoni leximin →

Atleti i ri xhamajkan imiton legjendën Usain Boltin

Xhamajka i ka dhruar atletikës kampionë të mëdhenj dhe më i madhi prej tyre është padyshim rekordmeni botëror dhe olimpik Usain Bolt. Por tani ai duket se ka një pasardhës. Bëhet fjalë për Deandre Deli, që ka habitur me shpejtësinë e tij në kampionatin e atletikës në Karaibe për U-20.  Ai arriti dhe kaloi me

Vazhdoni leximin →

Kush sportist mund t’i afrohet shpejtësisë së Usain Boltit në 100 metra?!

Është sërish e mirëinformuara dhe e ditura “Marka” që bën një konkurs në distancë të vërtetë lidhur me kohën dhe me displinën sportive. Cilët janë më të shpejtët në të gjithë llojet e ushtruesve të sporteve të ndryshëm? Kuptohet, flasim për distancën 100 metra, që është edhe distanca klasike e atletikës dhe ku “Mbret” mbetet

Vazhdoni leximin →

Usain Bolti do të jetë tifoz edhe me Aston Vilën!

Njihet si përkrahës i zjarrtë i Mancester Junajtidit, madje pati dëshirë të provonte të luante futboll për djajtë e kuq.  Ajo  ëndërr nuk  iu plotësua sprintierit më të madh të të gjitha kohëve,  Usain Boltit, ndërsa xhamajkani i shquar duket se do të ketë vend në zemër edhe për një skuadër tjetër. Kjo skuadër do

Vazhdoni leximin →

Bolt, ëndrra vazhdon? Mund të luajë me Sivasporin

Për Usain Bolt duket se ëndrra për t’u bërë futbollist profesionist vazhdon. Skuadra e Divizionit të Parë në kampionatin turk i ka bërë një ofertë rekordmenit botëror, fitues i 8 medaljeve të arta olimpike për të  parë mundësinë e bashkimit me të ne muajin janar të vititi 2019, një lajm ky që u bë u

Vazhdoni leximin →