Kur nxënësi quhet ..Pep Guardiola!

Kur ishte trajner i  Barcelonës, Guardiola shikonte shpesh trajnerët kundërshtarë që pinin ujë pas ndeshjes. Por, topi  rrotullohet,  dhe  pas humbjes së madhe me Barçën në ”Kamp Nou”, Pep, në rolin e trajnerit të Sitit, me shishe uji në dorë, është pyetur  nga një gazetar:  Mister, sa herë që pësonte gol Mançsteri, ju kapeshit duke

Vazhdoni leximin →

Tirana, titulli dhe lista e dasmave

Do të mbahet mend gjatë ndeshja e Tiranës me Skënderbeun, sepse, tani e tutje, flitet se do të bëhet modë martesa në prag të ndeshjeve të mëdha. Sido që të shkojë puna, kjo e Gentian Muçës, ishte diçka special dhe, me të vërtetë, pati bekimin e Zotit. Llokume para ndeshjes, “llokume” gjatë ndeshjes dhe festa

Vazhdoni leximin →

Na mundën me gola, por 1-1 me ..fikje dritash!

Ju kujtohet detaji më i bujshëm kur luajtëm kundër Realit të Madridit në “Qemal Stafa”? Jo, jo, nuk është fjala për encen e Ronaldos, por për fikjen e dritave për gati 1 orë. Dhe yjet rrinin e vështronin në dhomën e tyre, pa bërë zhurmë, kurse presidenti Perez këmbëngulte: “Askush të mos lëvizë, do të

Vazhdoni leximin →

Dervishi zbuloi recetën e “mrekullisë” kundër Spanjës

Një gazetar pyet Eduard Dervishin, ish-shefin e futbollit shqiptar,tani një ndër zyrtarët e lartë të Federatës së Spanjës, cila do të ishte formula për të mundur spanjollët. Dervishi, një njeri I rafinuar i futbollit, ka dhënë këtë formulë: “ Ju nuk keni nevojë për kopje. Ju keni një ekip që la gjurmë në Europian, keni

Vazhdoni leximin →

Radhë e gjatë për fanellën e Iniestës

Ndeshja me Spanjën, na kujtoi ndeshjen miqësore me Argjentinën, atëherë kur kapërcyem oqeanin, për të bërë një ndeshje anonime, që mbahet mend vetëm për një detaj, pasi ra bilbili u krijua radhë për t’I kërkuar fanellën Mesit. Edhe tani me Spanjën, radha ishte për Iniestën. Donin dhe politikanët që ishin në tribunë, donin edhe futbollistët

Vazhdoni leximin →

Balaj zgjidh: Ramos apo Pike?

Jemi mësuar me xhevairet e futbollistëve të Kombëtares në prag të ndeshjeve të vogla, por, tanët nuk e qepin edhe kur ndeshen me një kundërshtar të madh. Një ditë para se të luanim me Spanjën, një gazetar pyeti sulmuesin Balaj:  Ju keni triumfuar, bile edhe keni shënuar ndaj Pepes në Portugali, po ndaj mbrojtësve të

Vazhdoni leximin →

T’I kthesh shpinën Ronaldos në “Qemal Stafa”

Kur vjen Spanja, të cilën më shumë e vështron sesa e kunërshton, sepse të kujtohet një anektodë me Realin e Madridit, kur luajti në Tiranë me Gramozin e Ersekës. Në një moment, u dha një goditje dënimi për Realin. Ronaldo numëron mbrapsht hapat e tij të ritualit, kurse tanët krijojnë një “mur” që habiti të

Vazhdoni leximin →