Algoritmi i CIES nuk ka dyshime; Inter kampion i Italisë

CIES, Qendra Ndërkombëtare e Studimeve në Sport, sipas një algoritmi që merr parasysh gjuajtjet në portë, të tentuar apo të pësuar, zotërimin e topit, pasimet e kryera dhe ato të bëra nga skuadrat kundërshtare në disa zona të fushë, përpiloi një klasifikim të Serie A, Serie B dhe kampionateve më të rëndësishme evropiane. Sipas këtij

Vazhdoni leximin →

Reali mbetet ‘Mbreti’; Klubi më i vlefshëm në Evropë

Reali i Madridit konfirmohet si klubi më i vlefshëm në kontinentin evropian duke lënë pas Manchester United dhe Barcelonën me këtë të fundit që fiton një pozicion kundrejt Bayernit të Mynihut. Ky është përfundimi i studimit të KPMG Football Benchmark në edicionin e pestë të saj. Studimi është kryer në bazë të vlerës  në merkato

Vazhdoni leximin →

Jo faulla, jemi angleze dhe…jo VAR, ju lutemi!

Skuadrat angleze janë ato që shkaktojnë më pak faulla në Evropë dhe Liverpool edhe në këtë aspekt është kampion I kontinentit. Sipas të dhënave të CIES, observatopri evropian I futbollit, skuadra e The Reds është ajo që shkakton më pak ndërhyrje të gabuara për ndeshje; 20.4. Sigurisht  që këto të dhëna janë të kushtëzuara edhe

Vazhdoni leximin →