Vetëm me  300 ” spartanë”, FIFA dënon Shqipërinë për nacionalizëm në Strumicë

Federata Botërore e Futbollit, FIFA, ka dënuar me gjobë financiare Federatën e Futbollit të Shqipërisë, për shkak të thirrjeve nacionaliste dhe politike nga ana e tifozëve shqiptarë në ndeshjen kualifikuese të Grupit G të Kupës së Botës Rusi 2018 mes Shqipërisë dhe Maqedonisë që u zhvillua, së fundmi, në Strumicë. Federata shqiptare u dënua që

Vazhdoni leximin →

Shqipërinë do ta mbështesin 450 tifozë shqiptarë në stadiumin “Mlladost”

Në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Botës Rusi-2018, mes Maqedonisë dhe Shqipërisë, në Strumicë, ekipin shqiptar do ta mbështesin rreth 450 tifozë shqiptarë. Sipas rregullores së UEFA-s, duke pasur parasysh kapacitetin e stadiumit, në rastin konkret atë të “Mlladostit” (rreth 7 000 vende), palës kundërshtare, pra Federatës së Futbollit të Shqipërisë, i takojnë 5 (pesë)

Vazhdoni leximin →

Kur udheton Shqiperia jashte fushe, bileta behet pupel..200 denare!

Këshilli drejtues i Federatës së Futbollit të Maqedonisë (FFM) zyrtarizoi Cengiz Rexhepin si ndihmës të trajnerit të parë të ekipit përfaqësues maqedonas, Igor Angelovski. FFM-ja, po ashtu, përcaktoi edhe çmimet e biletave për ndeshjen kualifikuese që do të zhvillohet, më 5 shtator, në stadiumin “Mlladost” të Strumicës, mes përfaqësueseve të Maqedonisë dhe Shqipërisë. Biletat do

Vazhdoni leximin →

UEFA apo Maqedonia e donte Strumicën?  E besoni arsyen e popullaritetit

Futbolli kualifikues përfaqësues, për herë të parë në histori, do të shpërngulet jashtë Shkupit. Stadiumi “Mlladost” i Strumicës do të jetë mikpritës i ndeshjes së ciklit kualifikues të Botërorit 2018 mes ekipeve përfaqësues të Maqedonisë dhe të Shqipërisë që do të luhet në ditët e para të shtatorit. Kështu ka vendosur “shtëpia” e futbollit evropian,

Vazhdoni leximin →

Stadiumi i Strumicës – me notë negative nga ndërkombëtarët

Stadiumit të Strumicës, ku, sikurse dihet, është parashikuar që të zhvillohet edhe ndeshja eliminatore mes Maqedonisë dhe Shqipërisë, më 5 shtator, iu dha një notë negative për organizimin e ndeshjes së raundit të dytë kualifikues të Ligës së Kampioneve mes Vardarit të Shkupit dhe Malmoes së Suedisë. Midis shkaqeve që çuan nëdhënien e vlerësimit negativ,

Vazhdoni leximin →

Strumicë, maqedonasit na përgatisin Aushvicin

Tashmë shumica e të interesuarve e ka një ide të qartë, se çfarë është stadium i Strumicës, ku në 5 shtator është vendosur të luhet ndeshja Maqedoni – Shqipëri. Cilësisht i papranueshëm, pasi nuk flitet vetëm për kapacitetin ekstremisht të kufizuar të impiantit, apo kushtet që ofron për zhvillimin e një ndeshje futbolli të këtyre

Vazhdoni leximin →