Aventura e Putin në hokej; 8 gola dhe… rrëzim mbi akull

Vladimir Putin dihet se është një admirues i flaktë i hokejit mbi akull dhe sa herë vesh patinat për të luajtur ndeshje të këtij sporti, i merr gjithnjë seriozisht gjërat. Presidenti rus e tregoi këtë edhe ndaj ish lojtarëve të National Hockey League gjatë një ndeshjeje-event në Bolshoy Ice Dome në Soçi. Putin kishte veshur

Vazhdoni leximin →

Ju nuk e kursyet veten! Presidenti Putin zbulon heronjtë e Rusisë

Rusia, organizatore e Kupës së fundit të Botës, arriti, pavarësisht nga parashikimet skeptike, deri në çerekfinale të kësaj Kupe, që përbën edhe klasifikimin më të mirë të saj në turne të tillë. Presidenti rus, Vladimir Putin, në një ceremoni solemne që u organizua keto ditë, dekoroi trajnerët dhe futbollistët e sbornajas (përfaqësueses ruse) për paraqitjen

Vazhdoni leximin →

Tamam në stilin Putin : Lojtarët tanë u treguan heronj

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i cilësoi futbollistët e përfaësueses ruse, “zbornaja”, si “heronj”. “Ata u mundën nga Kroacia, por, mbas një loje të bukur”, deklaroi zëdhënësi i tij, Dmitrij Peskov, para gazetarëve në stadiumin “Fisht” të Soçit. “Për neve, këta djem janë heronj, ne krenohemi me ata”, vuri në dukje në mënyrë kategorike Peskovi.

Vazhdoni leximin →

Rusia, Vladimir Putin krenar: Djemte tane jane heronj

Rusia e mbylli aventuren e saj ne Boteror me ndeshjen cerekfinale ndaj Kroacise  sfide te cilen e humbi vetem pas gjuajtjeve te 11 metershave. Presidenti rus, Vladimir Putin nuk e fsheh entuziazmin dhe krenarine e tij per skuadren e drejtuar nga Çerçesov. ‘Presidenti Putin ndihet krenar per skuadren kombetare te futbollit-tha zedhenesi i Putin, Dimitri

Vazhdoni leximin →

“Vëllai i madh” Putin, ndërpret konferencën e Çerçesovit

“Këtu në Rusi ka shumë kisha, dhe kjo do të thotë prapambetje”, ishin fjalët e Napoleon Bonapartit (sipas Tolstoit), ndërsa niste luftën e madhe në Lindje. Nuk mund të themi se patjetër Napoleoni kishte të drejtë, por gjithsesi nuk mund të mohojmë se në Rusi autoriteti i “më të madhit” është gjithnjë i rëndësishëm. Presidenti

Vazhdoni leximin →