Pjongçang 2018, CAS konfirmon pozitivitetin me doping të Krushelnitskit

Rusi Aleksandër Krushelnitski konfirmohet me doping. Gjykata e Arbitrazhit Sportiv komunikoi nisjen e procedimit ndaj sportistit të curling, fitues i medaljes së bronztë në Lojërat Olimpike Dimërore të Pjongçangut në lojën dyshe të përzier me bashkëshorten e tij. CAS nuk e bëri të ditur substancën me të cilën ka rezultuar pozitiv Krushelnitski, por sipas lajmeve

Vazhdoni leximin →

Kei Saito, rasti i parë me doping në Lojërat Olimpike Dimërore

Kanë kaluar vetëm pak ditë dhe në Lojërat Olimpike Dimërore është shfaqur rasti i parë me doping. Bëhet fjalë për patinatorin e garës së shpejtësisë, japonezin Kei Saito. Sportisti 21 vjeçar rezultoi pozitiv me substancën acetalozamid në testet e kryera përpara fillimit të  këtyre Lojërave. Sipas një komunikate për shtyp të Gjykatës së Arbitrazhit Sportiv,

Vazhdoni leximin →

‘McAfee’ jep alarmin: hakerat tentuan sulm kibernetik ndaj ‘Pyeongchang 2018’

Kompania e sigurimit kibernetik, ‘McAfee’ dha alarmin; hakerat tentuan të sulmonin Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2018. Sipas një raporti të përpiluar prej kësaj kompaniie, organizatorët e evenimentit kishin marrë emaile të infektuara me virus kibernetik. ‘McAfee’ nuk foli për përgjegjës ndaj këtij sulmi, por bëri paralajmërimin se mund të ketë të tjera. Emailet e

Vazhdoni leximin →