Bernardeski: Vetëm një i çmendur si Mançini e besonte këtë 3 vjet më parë!

Italianët kanë qenë të izoluar në Koveçarno, ndërsa më në fund u nisën drejt Londrës për finalen. Trajneri Roberto Mançini do t’i besojë mbrojtjes ashtu si ndaj Spanjës, ndërsa Jorginjo është i palëvizshëm në mesfushë, ndërsa dyshimet e vetme janë në sulm, për Imobilen. Në grumbullim, Mançinit i bënë një surprizë. i dhanë një zarf

Vazhdoni leximin →

Presidenti Duka flet nga Italia e radio “Kiss, kiss”  si ..doktor honoris causa

Vite më parë, kur nuk ishte anëtar i Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s, presidenti Duka fliste vetëm për sukseset  tona dhe intervistat i “dhuronte” brenda shtëpisë, në folezat e  sigurta ku loja ishte pikante :   Duka pyeste dhe Duka përgjigjej vetë!  Tani, me petkun e anëtarit të Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s, presidenti ynë ka gjetur një

Vazhdoni leximin →

Trajnerët më fitues në Evropë? Italianët

Askush se trajnerët italianë nuk ka fituar më shumnë trofe në kompeticioneve evropiane. Ai që është në krye të kësaj liste është pikërisht Carlo Ancelotti I cili në pankinat e Juventusit, Milanit dhe Realit të Madridit në periudhën 1999-2014 ka fituar 7 trofe evropianë. Në vendin e dytë është një tjetër italian, Giovanni Trapattoni që

Vazhdoni leximin →

Dashuria italiane e Partizanit, pesë trajnerë në 4 vjet, pavarësisht dështimeve!

I prezanton drejtori sportiv apo presidenti, kjo ka pak rëndësi. Partizani duket se ka krijuar një varësi nga trajnerët nga Italia, dhe kjo nuk po ndryshon pavarësisht dështimeve njëri pas tjetrit. Vetë Adolfo Sormani, i përzgjedhuri më i fundit, është një rikthim, dhe teknikët nga “il bel Paese” janë ulur pesë herë në 4 vitet

Vazhdoni leximin →

Italia dominon volejbollin, Champions për meshkuj e femra!

Më në fund, volejbolli italian u kthye në “çatinë” e Europës. Të kaltrit, këtë herë me klubet, fituan Ligën e Kampionëve, si për meshkuj, ashtu edhe për femra, dhe në skuadrën fituese të vajzave ishte edhe lojtarja shqiptare, Erblina Bici. Për meshkuj, Lube Çivitanova realizoi një mrekulli, duke mundur skuadrën ruse, Zenit të Kazanjit, katër

Vazhdoni leximin →