Futbolli afrikan, sa skandale korrupsioni, shpërbëhet Federata Ganeze

Skandali i korrupsionit ka shpërthyer në kontinentin afrikan. Qeveria ganeze vendosi të shpërbëjë Federatën e Futbollit të këtij vendi. Shkak u bë shfaqja  një videoje të presidentit të këtij institucioni Kvesi Niantaki që është edhe zëvendëspresident i Konfederatës Afrikane të Futbollit dhe anëtar i Këshillit të FIFA, duke marrë ryshfet 65 mijë Dollarë. Filmimi u

Vazhdoni leximin →

E zymtë bota e tenisit, trondit raporti 15-milionësh i korrupsionit

Publiku në të gjithë botën, përfshi edhe atë shqiptar, e njeh tenisin nëpërmjet ngjarjeve të shkëlqyera në Uimbëlldon, Rolan Garos, US Open dhe Australian Open. Gjithsesi, kjo këta turne të mëdhenj janë vetëm fasada, ku marrin pjesë thjeshtë elita e këtij sporti e përbërë nga milionerë dhe profesionistë të mëdhenj. Prapa “perdeve”, pjesa më e

Vazhdoni leximin →

Operacioni antikorrupsion në Spanjë, Villar tentoi të zhdukë humbjen financiare prej 18 milionë Euro

Në Spanjë zbulohen detaje të reja nga operacioni antikorrupsion Soule gjatë të cilit u arrestua edhe presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit, Migel Angel Villar dhe djali i tij, Gorka. E përditshmja ‘El Mundo’ bën të ditur se ka mundur të sigurojë dokumenta që tregojnë se Villar u përpoq që të falsifikonte llogaritë për të

Vazhdoni leximin →

‘Të palarat’ e futbollit; kërkohet arrestimi i Ricardo Teixeirës

Emri i ish presidentit të Federatës Braziliane të futbollit, Ricardo Teixeira shfaqet sërish në dosjet e drejtësisë. SHBA dhe Spanja kanë kërkuar arrestimin e tij duke e akuzuar për pastrim parash dhe mashtrim. Sipas Prokurorisë spanjolle, Teixeira e ka realizuar pastrimin e parave nëpërmjet kontratave ër ndeshjet e përfaqësuese braziliane të futbollit. Nuk është hera

Vazhdoni leximin →