Novak Gjokoviç: Ky turne është i veçantë!

Veçantësia e Uimbëlldonit këtë herë nuk ishte vetëm për shkak të emrit të tij të madh, si më i vjetri në botë, themeluar në 1877, dhe më i shquari padyshim. Novak Gjokoviç bëri shaka edhe për ndeshjen që u detyrua të luante ndaj argjentinasit Kaçin, pasi sfida u ndëpre për 80 minuta për shkak të

Vazhdoni leximin →

Nik Qirios jashtë Uimbëlldonit për shkak dëmtimi

Njëri nga tenistët më të mirë të planetit, dhe një pretendent për të fituar Grand Slemin në Londër, nuk do të mundet të garojë. Nik Qirios ka dëmtim në kyçin e dorës, dhe lajmëroi se nuk është në gjendje që të konkurrojë në Uimbëlldon. Kjo është një goditje shtesë për turneun më të vjetër dhe

Vazhdoni leximin →

Kroacia nxjer finalist në turneun e të rinjve në Uimbëlldon, ndërsa Shqipëria merret me … sportin në shkolla!

Se me çfarë sporti na ka mbetur për t’u marrë në një vend që shkatërron gjithçka që ka të bëjë me të, kjo kuptohet mirë, ndërsa fqinjët tanë vazhdojnë të shkëlqejnë. Serbia krenohet me Novak Gjokoviçin që është në prag të Grand Slemit të 21-të në karrierë pasi arriti finalen e Uimbëlldonit, por edhe Kroacia

Vazhdoni leximin →

Ons Zhaber është “Pranvera arabe” e Uimbëlldonit

Vajza 27-vjeçare nga Tunizia u bë e para nga ajo pjesë e botës që mbërriti në një finale të një Grand Slemi të tenisit. Ons Zhaber mundi mikeshën e saj Tatjana Maria duke u kualifikuar në ndeshjen fundore të Uimbëlldonit në konkurrimin individual të femrave. Suksesi 2-1 me sete (6-2, 3-6, 6-1) ishte i merituar

Vazhdoni leximin →

Qirios është një djalë i keq, por le ta duartrokasim që sfidoi rregullat e mykura të Uimbëlldonit

Në Klubin Gjithëanglez (All England Club) duket sikur koha ka ndalur. Ritualet dhe ceremonialet e dikurshme mesjetare nuk dëshirojnë ta braktisin Uimbëlldonin edhe pse Grand Slemi më i dëgjuar i tenisit luhet në epokën moderne. Një nga rregullat që kanë zënë myk nga shekuj pandryshimi është kodi rreptësisht i përcaktuar i veshjes, të cilin tenistët

Vazhdoni leximin →