Rasti “Erikson” dhe mungesa e mirënjohjes në Shqipëri

Legjenda suedeze, Sven Goran Erikson, ka përjetuar çaste magjike në “Anfield Road” ku ka realizuar më në fund ëndrrën e tij të madhe për të drejtuar për një herë në jetë nga pankina skuadrën e Liverpool-it. Asnjëherë më parë ai nuk kishte pasur mundësi të drejtonte të kuqtë dhe klubi nga “Merseyside” si një institucion

Vazhdoni leximin →

Sa ngjan parajsa me ferrin,  aq dhe Kombëtarja me ..Superioren!

Kombëtarja dhe Superliga ku ngjasojnë?  Tamam sikur  të pyesësh ku ngjasojnë parasja me ferrin.  Kombëtarja po ngjit shkallët po futet në Europë, Superliga po zbret shkallët,  po futet në..zgafell! Trajneri Silvinjo është shpallur më i miri i trajnerëve në futbollin kuqezi, kurse trajnerët e Superiores janë shpallur më fajtorët  qysh në 10 javët e para,

Vazhdoni leximin →

Pyetje për trajnerët: Doni më shumë futbollin apo presidentët?

Sa më shumë shkarkohen  trajnerët nga ekipet në  Superligë, aq më e madhe bëhet dashuria e tyre për ..presidentët!  Dhe shqiptarë apo të huaj qofshin, sikur janë shkrirë  bashkë, kanë një “pasaportë”, fjalët e fundit që thonë ..ia dedikojnë dashurisë për presidentin! Kuptohet, fjalë zemre, që edhe vetë futbolli … do t’i lëshonte goja lëng!

Vazhdoni leximin →

Tirana munde Beshiktashin, Shehi ktheja qokën Gyneshit..

Diplomaci e futbollit të  sotëm apo një stërkëmbësh  trajnerësh? Fjalët e trajnerit të Beshiktashit, Senjol Gynesh, para gazetarëve, sepse na kujtuan një histori të  shumë viteve më parë, një histori pikatnte, që, gati e kishim harruar. Shpresa jonë sapo kishte humbur një ndeshje me Letoninë, pasi i kishte dorëzuar edhe “çelsin e  lojës” kundërshtarit dhe

Vazhdoni leximin →