Alarm në Roland Garros; dyshohen 15 raste me Covid

Roland Garros po përballet me problemin e parë përpara fillimit zyrtar të tij me fazën kualifikuese. Të 192 tenistët pjesëmarrës në këtë fazë kanë mësuar se janë të paktën 4 raste pozitive me coronavirus. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja spanjolle Marca sipas së cilëve një prej të prekurve nga Covid mund të jetë

Vazhdoni leximin →

Roland Garros me dyer të mbyllura? Nuk përjashtohet mundësia.

Turneu Grand Slam i Roland Garros ishte parashikuar të zhvillohej këtë muaj në Paris, por organizatorët vendosën ta shtyjnë evenimentin për në muajin shtator. Por ky eveniment i  rëndësishëm i tenisit botëror  mund të zhvillohet pa praninë e tifozëve në stadium, dicka që është pranuar nga vetë Presidenti I Federatës Franceze të Tenisit, Bernard Giudicelli.

Vazhdoni leximin →

Quajeni ‘Rafael Nadal’ dhe jo Roland Garros; spanjolli, 12 herë kampion, askush si ai

Kur përmendet Roland Garros, mendja shkon padyshim te Rafael Nadal. Është pikërisht spanjolli dominuesi absolut i këtij evenimenti teksa konfirmohet edhe njëherë si mbreti i padiskutueshëm i fushave me dhe. Në finalen e së dielës, u përsërit historia e finales së vitit të kaluar me Nadal,tashmë është 33 vjecar, që u përball me talentin Dominik

Vazhdoni leximin →

Roland Garros; mbretëresha e Parisit është Ashli Barti

Ashli Barti është mbretëresha e turneut të Roland Garros. Australiania triumfoi në këtë eveniment të rëndësishëm pasi mundi në finale 19 vjecaren ceke Marketa Vondrusova me rezultatin 2-0. Ashli Barti që në periudhën 2014-2016 u tërhoq për të tentuar një karrierë të re në sportin e kriketit, u rikthye sërish në fushat e tenisit dhe

Vazhdoni leximin →