Lacio-Juve dhe Atalanta-Inter, në Itali nuk lejohen më gabimet!

Seria A po “i shtyn” javët njërën pas tjetrën, ndërsa fitohen apo humben pikë të rëndësishme për rezultatin final. Janë luajtur 6 javë, ndërsa e shtata sjell një dyshe me përplasje të forta, pikërisht Lacio-Juventus dhe Atalanta-Inter. E para është vërtet e fortë në “Olimpiko”, me Juven ende jo bindëse në kampionat dhe me kryeqytetasit

Vazhdoni leximin →

Tokyo 2020: Rritet presioni për shtyrjen, Japonia përpiqet të rezistojë

Rritet gjithnjë e më shumë numri I Federatave sportive në mbarë botën që kërkojnë shtyrjen e Lojërave Olimpike të Tokyos për shkak të coronavirusit, pavarësiosht këmbënguljes së presidentit të IOC,Thomas Bach për zhvillimin e tyre në  datat e përcaktuara 24 korrik-9 gusht. Tashmë kanë shprehur qëndrimin e tyre në lidhje me këtë cështje komiteti Olimpik

Vazhdoni leximin →

Zidan ushtron presion te Real Madrid: Dua Pogbanë

Në zyrat e Realit të Madridit cdo ditë po dëgjohet një refren: ‘Dua Pogbanë, menjëherë ose në fund të sezonit’. Është ky një refren që po ‘këndohet’ shpesh nga trajneri I Los Blancos, Zinedine Zidane që këmbëngul në qëndrimin e tij për të sjellë francezin në Madrid duke qenë se gjatë muajve te verës dështoi.

Vazhdoni leximin →

Guardiola: Ndoshta nuk e fitojmë titullin, po pastaj?!

Në futboll duhet të jesh ndonjëherë filozofik, apo duhet të dish të tregohesh largpamës. Asnjë trajner dhe asnjë skuadër në botë nuk mund të jetë e pathyeshme, dhe Pep Guardiola e di se nuk mund të jetë as Mançester Siti i tij. Pas fitores së vuajtur ndaj Çelsit, trajneri katalanas pranoi se dështimi është pjesë

Vazhdoni leximin →

E thotë studimi: Ronaldo ka imunitet ndaj presionit, Nejmar jo

Kristiano Ronaldo ka imunitet ndaj presionit. Ky është përfundimi i arritur nga studimi i kryer nga KU Leuven y SciSports  nëpërmjet të cilit përcaktuan sesa ndikon presioni te futbollistët dhe sesi e përballojnë ata momentin e stresit kompetitiv. Në këtë aspekt janë analizuar 7000 ndeshje të 7 kompeticioneve dhe rezulton se Kristiano Ronaldo është totalisht

Vazhdoni leximin →