Kerber si Stefi Graf; fiton turneun e Wimbledon

Anxhelik Kerber kthehet te beje historine e tenisit gjerman duke fituar turneun e Uimbelldonit nje sukses qe nuk e arrinte askush qe nga viti 1996 kur triumfoi Stefi Graf. Ne finalen e ketij viti ajo u perball me Serena Uilliams ne nje perseritje te asaj te vitit 2016. Por kete radhe Kerber u hakmorr ndaj

Vazhdoni leximin →

Fond shpërblimi rekord për turneun “Australian Open”

Fondi i shpërblimeve për turneun e ardhshëm Gran Slam, “Australia Open”, do të jetë 50 milionë dollarë që përbën një rekord në historinë e këtij turneu, njoftuan organizatorët e tij, sipas të cilëve, tenistët dhe tenistet, në krahasim me vitin e kaluar, do të fitojnë, mesatarisht, 14 për qind me shumë, ndërkohë që për fituesit

Vazhdoni leximin →

Endi Marej dhe Angelika Kerber – tenistët më të mirë më 2016

Britaniku Endi Marej dhe gjermania Angelika Kerber janë shpallur si tenistët me të mirë për vitin 2016, njoftoi Shoqata Ndërkombëtare e Tenisit. Tenisti britanik, vitin që kaloi, triumfoi në Uimbëlldon, mbrojti titullin e kampionit në Lojrat Olimpike të Rio de Zhaneiros dhe “rrëzoi” nga vendi i parë i ranglistës së ATP-së, serbin Novak Gjokoviç, duke

Vazhdoni leximin →

Në hapat e Stefi Grafit, Kerber nuk ndalet në Masters

Anzhelikë Kerber nuk e vuri në dyshim statusin e saj të favorites në turneun e fundit të madh të vitit në Singapor. Tenistja gjermane, sot numri 1 i botës, arriti gjysmëfinalet e turneut Masters ËTA, që për nga rëndësia vjen menjëherë pas 4 Çmimeve të Mëdhenj. Njëzetetetëvjeçarja mundi 2-0 me sete amerikanen Medison Kejs, duke

Vazhdoni leximin →