Tifozët në Katar thumbojnë Gjermaninë me … Ozilin!

Përfaqësuesja gjermane ka zgjedhur një mënyrë të sajën origjinale për të protestuar ndaj FIFA-s (dhe Katarit) për moslejimin e shiritit të kapitenit me ngjyrat në mbrojtje të homoseksualëve. Lojtarët kanë zënë gojën me dorë me nënkuptim censurën, por kjo nuk u ka pëlqyer një pjese të tifozëve të Katarit. Ata janë shfaqur në stadium me

Vazhdoni leximin →

Transporti dhe siguria e Botërorit, sfidat e Katari!

Problem më vete në Katar cilësohet transporti. Vendi i vogël ka transport publik të klasit të parë, dhe tifozët do të mund të përdorin metronë, dhe është vendosur në dispozicion një numër i madh autobusësh falas. Qytetarëve vendas u është kërkuar që të shkojnë në stadiume me makinat e tyre për të lehtësuar transportin publik.

Vazhdoni leximin →

Tetë rregullat për tifozët në Kupën e Botës në Katar

Televizioni francez “Frans 24” i bën jehonë rregullores që përcakton sjelljen e tifozëve në Botëror. Ka tetë rregulla, sipas të cilave në publik ndalohet alkooli, homoseksualiteti, sharje, puthjet.  Komentet në rrjetet sociale janë që kjo Kupë Bote duhet të cilësohet shtypja e të lirive të njeriut, ndërsa bëhet ironi se “Katari të fton, por që

Vazhdoni leximin →

Gjermania përgatitet për Botërorin në një … “Kështjellë” në Katar!

Është tepër ekzotike të shikosh bazën stërvitore të kombëtares “teutone” në Lindjen e Mesme. Siç e tregojnë fotot (që i kemi marrë nga e përditshmja spanjolle, “Marka”), kompleksi përgatitor i Gjermanisë së Hansi Flikut, njëkohësisht një stadium i vogël, është tepër i veçantë pasi është i rrethuar me mure të larta kështjellare. Nuk besohet se

Vazhdoni leximin →