Bach dhe Olimpiket, presidenti mohon kritikat për ngurrim

‘Si një person I përgjegjshëm përpara disa lloj situatash emotive nuk mund të marr një vendim të pamenduar-kjo është ajo që ka deklaruar presidenti I Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach për të përjavshmen gjermane ‘Welt Am Sonntag’ teksa iu kundërpërgjighj kritikave të shumta për ngurrimin e institucionit që ai drejton  për shtyrjen e Lojërave Olimpike

Vazhdoni leximin →

Tokyo 2020, IOC ‘s’luan nga istikami’, apel sportistëve: Vijoni stërvitjen!

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar këmbëngul në qëndrimin e tj për tëzhvilluar Lojërat Olimpike të Tokios sipas programit të përcaktuar që në fillim. Institucioni  që  administron këtë eveniment, nisi konsultimet me palët e interesuara për të dalë me një komunikatë për shtyp ku u bën thirrje sportistëve që të vijojnë përgatitjet e tyre për ngjarjen më të

Vazhdoni leximin →

IOC konfirmon datën e parashikuar për Tokyo 2020; 24 korrik-9 gusht

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar konfirmon zhvillimin e Lojërave Olimpike të Tokios sipas programit të parashikuar; në 24 korrik-9 gusht. Një vendim ky që erdhi pas mbledhjes së Komitetit Ekzekutiv të këtij organizmit duke hedhur poshtë zërat që flisnin për një shtyrje të mundshmet të Lojërave Olimpike për shkak të virusit COVID-19. IOC doli me një komunikatë

Vazhdoni leximin →

FIFA, presidenti Infantino propozohet si anëtar I IOC

Xhani Infantino mund të jetë pjesë e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar. Presidenti I këtij institucioni Tomas Bah,m ka propozuar që kreu I qeverisë së futbollit botëror FIFA të bëhet anëtar I IOC së bashku me presidentin e Komitetit Olimpik Japonez Jasuhito Jamashuta dhe presidentin e Federatës Ndërkombëtare të Tenisit, David Hagerti. Zgjedhja e 3 anëtarëve të

Vazhdoni leximin →

IOC riintegron Rusine; i heq pezullimin per shkak te dopingut

Komiteti Olimpik Nderkombetar i heq Rusise denimin me pezullim nga aktivitetet per shkak te dopingut. Ishin autoritetet ruse qe kane bere te ditur lajmin qe u konfirmua edhe nga vete IOC. ‘Te drejtat e Komitetit Olimpik Rus u rikthyen plotesisht-tha presidenti i ketij komiteti Aleksander Zhukov. Vendimi per heqjen e pezullimit ndaj Rusise u mor

Vazhdoni leximin →