Rusia e Bjellorusia jashtë Lojërave Olimpike Paris 2024

Tashmë gjithçka është vulor. Komiteti Olimpik Ndërkombëtar ka vendosur të vazhdojë me sanksionet ndaj Komiteteve Olimpike të Rusisë e Bjellorusisë, teksa është vendosur se këto dy komitete nuk do të marrin, më 26 korrik ftesën për pjesëmarrjen në Lojërat Olimpike Paris 2024. Ftesat për pjesëmarrjen e sportistëve do të dërgohen më 26 korrik 2023 për

Vazhdoni leximin →

Tokyo 2020, akord IOC-Pfizer/BioNTech për vaksinimin e sportistëve

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar arriti një marrëveshje me Pfizer/BioNTech në prag të Lojërave Olimpike dhe Paralimpike të Tokios për vaksinimin e sportistëve pjesëmarrës në këto kompeticione. Ishte vetë organizmi më i lartë sportiv në botë që njoftoi për këtë akord nëpërmjet një komunikate për shtyp. ‘Në kuadër të planeve për të garantuar siguri dhe mbrojtjen e

Vazhdoni leximin →

Olimpiket, strategjia e IOC; vaksinimi i të gjithë sportistëve përpara Lojërave

Të vaksinohen të gjithë sportistët pjesëmarrës, përpara ceremonisë së hapjes së Lojërave Olimpike të Tokios për të larguar përfundimisht rrezikun e anulimit të evenimentit dhe për të zhvilluar atë normalisht. Sipas ‘Daily Telegraph’, ky është plani i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar në bashkëpunim me Organizatën Botërore të Shëndetësisë. Është kjo një fushatë e vërtetë vaksinimi në

Vazhdoni leximin →

Olimpiket anulohen? IOC dhe qeveria japoneze e përgënjeshtrojnë

Qeveria japoneze përgënjeshtroi menjëherë lajmin e publikuar  nga ‘The Times’ për anulimin e Lojërave Olimpike të Tokios të këtij viti për shkak të Covid dhe mundësinë për organizimin e tyre në vitin 2032. Por nuk është e vetmja, menjëherë pas saj ishte Komiteti Olimpik Ndërkombëtar që reagoi duke qëndruar në të njëjtën linjë me qeverinë

Vazhdoni leximin →

IOC: Me apo pa Covid, Lojërat Olimpike do të zhvillohen

Lojërat Olimpike të Tokios që janë shtyrë për në verën e 2021 do të mbahen me apo pa coronavirus. Ai që e konfirmoi këtë ishte zv/presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, John Coates. ‘Lojërat Olimpike do të nisin në 23 korrik të 2021 dhe do të jenë Lojërat që mposhtën Covid 19. Fshati olimpik është i

Vazhdoni leximin →