Capekoense fiton trofeun e parë mbas tragjedisë

Ekipi brazilian Capekoense fitoi kampionatin e Santa Katerinës që është trofeu i parë për këtë klub, mbas fatkeqësisë ajrore tragjike, në të cilën humbi jetën numri më i madh i futbollistëvë të këtij klubi, në nëntor 2016. Në ndeshjen e javës së tetë të kampionatit lokal, Capekoense fitoi 2-0 ndaj Zhoinvilit, duke e siguruar vendin

Vazhdoni leximin →

Dhimbje dhe lot në ndeshjen e parë të Çapekoenses!

Një atmosferë krejt e rrallë ishte në stadiumin e Çapekoenses për ndeshjen e parë që pas tragjedisë që goditi skuadrën. Formacioni brazilian doli në stadiumin “Arena Konda” të Çapekos për të luajtur miqësoren ndaj Palmeirasit, kampiones së Brazilit, dhe kundërshtarit të fundit përpara se të ndodhte aksidenti ajror. Miqësorja ishte një përkujtim për 19 lojtarët

Vazhdoni leximin →

Çapekoenses i jepet Kupa Sudamerikane, shpërblim për tragjedinë!

Kupa Sudamerikane e këtij viti iu dha Çapekoenses. Skuadra braziliane, që humbi 19 lojtarë në aksidentin ajror pak ditë më parë, u shpërblye në këtë mënyrë nga Konfederata e Futbollit e Amerikës së Jugut (CONMEBOL). Kjo e fundit bëri realitet propozimin e rivales së brazilianëve në finale, skuadrës kolumbiane Atletiko Nasional të Medelinit. Kjo do

Vazhdoni leximin →