Basketbolli shqiptar ka ndalur kohën

Me fitoren e Besëlidhjes së Lezhës në finalen e Kupës së Federatës në basketboll, loja e koshit shqiptar ka fituar një skuadër të re që me shunë gjasa do t’u kundërvihet ekipeve klasike të kësaj loje por vetë loja në thelb nuk ka fituar asgjë, e madje mund të ketë bërë hapa pas. Tirana është

Vazhdoni leximin →

Tek Bajerni, edhe basketbollistëve u ulet rroga me 30 për qind!

Klubi duhet të mbijetojë, dhe siç duket rrezikohet nga virusi edhe kur quhet Bajern i Mynihut. Bavarezët, pasi kanë bërë marrëveshje me futbollistët, kanë realizuar diçka të tillë edhe me basketbollistët. Mediat raportojnë se lojtarët e ekipit të koshit do të pranojnë një zbritje rroge prej 30 për qind për të mbuluar humbjet e pësuara

Vazhdoni leximin →

Shuhet legjenda e basketbollit, Stankoviç, trajneri i Oransodës ndaj Partizanit!

Në dhjetor 1968 një teknik nga Jugosllavia ishte në stolin e kampiones së Italisë që do të thyente për herë të parë izolimin Perëndimor të Shqipërisë. Ai ishte Borisllav Stankoviç, trajneri me origjinë serbe i lindur në Bihaç të Bosnjë-Hercegovinës, dhe që e pati të vështirë të mbërrinte në Tiranë, për t’u ndeshur me Partizanin

Vazhdoni leximin →

“Kanuni” pushton basketbollin, presidentët Goga dhe Gorea në.. koshin e turpit!

Dikur thonim me krenari se basketbolli është sporti i harmonisë dhe i paqes,  loja ku rivalizojnë “shkollarët e lartë”,  skena ku sporti fiton  një dimension tjetër.  Në kohën e sotme,  mund të thuhet, pa krenari, se basketbolli po i rrezikon kurorën e dhunës futbollit, sidomos kur përplasen “pronarët e sotëm”, presidentët e klubeve.  Ajo që

Vazhdoni leximin →