Erling Haaland në historinë e Premier League

Erling Haaland po shkruan historinë në Premier League, teksa në 55 ndeshje në dy sezone, ka shënuar 53 gola dhe ka dhuruar 13 asistime. Pas 36 golave të ​​të shënuar sezonin e kaluar në 35 ndeshje, sulmuesi norvegjez ka arritur tashmë në kuotën e 17 golave për sezonin 2023-2024 dhe synon sërish titullin e golashënuesit më të mirë. Kundër Brentford-it, sulmuesi i Manchester City-t arriti një tjetër rekord. Ekipi i Frank ishte e vetmja, nga 21 kundërshtarë me të cilët norvegjezi është përballur në këto dy vite në Premier League deri tani, që Haaland ende nuk i kishte shënuar. Norvegjezi gjeti rrugën drejt rrjetës në fitoren 1-0 të City-t në sfidën e prapambetur të javës së 18-të, duke e shtuar edhe Brentford-in në listën e skuadrave që u ka shënuar. Në të mungon vetëm Lutoni, i cili “shpëtoi” prej faktit se Erling Haaland nuk ishte në fushë në ndeshjen e luajtur më 10 dhjetor.

sfidanti.al