Ronaldo shënon dhe dërgon Al Nassr në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve

Edhe në prag të katër dekadave të jetës, Cristiano Ronaldo vijon të dhurojë magji në fushën e futbollit. Sulmuesi i famshëm portugez ka shënuar sërish, duke kontribuar në suksesin e Al Nassr në kualifikimin e tyre për në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve të Azisë. Një fitore 2-0 kundër Al Feiha në ndeshjen e kthimit siguroi progresin e Al Nassr me një rezultat total prej 3-0 në dy ndeshje. Fitore që shërben si dëshmi e një forme të jashtëzakonshme të skuadrës dhe i jep Ronaldos mundësinë të kontribuojë edhe më tej në garat kontinentale. Ndeshja e zhvilluar në Ryad filloi me një rrjedhë të shpejtë, ku Otavio arriti të shënoi qëllimin e parë pas vetëm 17 minutave lojë. Ronaldo, i cili ka qenë figura kryesore e skuadrës që nga ardhja e tij, i dha vulën fitores në minutën e 86, duke shfrytëzuar një gabim të portierit kundërshtar. Statistikat e këtij sezoni për Ronaldon janë të jashtëzakonshme duke pasur parasysh moshën e tij. Ai ka regjistruar 27 gola dhe 11 asiste në 28 ndeshje, duke u shndërruar në një prej lojtarëve më vendimtarë në kampionat. Me këtë ritëm të lartë, sezoni i 23-të si profesionist tregon se Ronaldo ende ka shumë për të dhënë në nivelin e lartë, edhe pse tani vepron në një ligë që konsiderohet me një standard më të ulët krahasuar me atë evropian.