Prapaskena e merkatos; Grizman nisi tratativat me Barcen në nëntor, firmosi në mars

Antuan Grizman nisi tratativat me Barcelonën në muajin nëntor, kur të gjithë titujt sezonal ishin në diskutim dhe firmosi me skuadrën blaugrana në muajin mars përpara se të përfundonte faza e 1/8 të finaleve të Ligës së Kampioneve mes Atletiko Madrid dhe Juventusit. Kjo është ajo që është zbuluar te programi i Cadena SER, ‘El Larguero’ ku theksohet se ekzistojnë provat të kësaj cështje dhe se shumë shpejt do të dalin në dritë.

Grizman ishte shumë pranë kalimit te Barcelona edhe verën e kaluar, por në fund sulmuesi, përpara fillimit të Botërorit të Rusisë, mori vendimin që të qëndrojë edhe 1 vit te Atletiko Madrid. Në 14 maj të këtij viti, Grizman bëri të ditur largimin e tij nga skuadra madrilene pasi ishte në kërkim të sfidave të reja.

Sipas Cadena SER, Grizman e kishte firmosur kontratën me barcelonën kur Atletiko Madrid luajti në Camp Nou sfidën e kampionatit me katalanasit. Vlen të kujtohet se Grizman ka një kontratë me Atletikon deri në vitin 2023 me klauzolë të zgjidhjes së kontratës prej 200 milionë Euro, por që në 1 korrik do të reduktohet në 120 milionë. Ndërkaq, sipas të përditshmes ‘El Mundo Deportivo’, Barcelona nga ana e saj e ka konfirmuar interesin për blerjen e Grizmanit, por ka mohuar nënshkrimin e kësaj kontrate me të.

sfidanti.al