Klop nuk e ndjen veten Papë që të këshillojë Murinjon

Kur Mançester Junajtidi i Zhoze Murinjos viziton “Anfildin”, gjëja kryesore që mendojnë njerëzit është “parkimi i autobusit”. Ndodhi në të dyja ndeshjet e kaluara, kur mbrojtja e “djajve të kuq” ishte me 6 lojtarë dhe ofensiva as që ekzistoi fare, me dy gjuajtje në portë në 180 minuta, edhe pse në fushë ishin sulmues si

Vazhdoni leximin →

Taktikë me zemër, trajneri Nagelsman me skemë origjinale

Ndoshta nuk kishte ndodhur ndonjëherë që një trajner të bënte një gjetje të tillë. Trajneri i Hofenhajmit, Julian Nagelsman, vendosi të krijonte një atmosferë pozitive në stërvitjen e ekipit të tij, sidomos tani që nis serinë prej 7 ndeshjesh në vetëm 22 ditë. Ish-kandidati për stolin e Bajernit shkoi në kompleksin stërvitor me tabelën e

Vazhdoni leximin →

Luka Modriç zbulon gjenialitetin taktik të Zidanes!

Mesfushori kroat, Luka Modriç, që, të shtunën e kaluar në përbërje të Realit të Madridit, fitoi titullin e tij të tretë të kampionit të Evropës, zbuloi një detaj kyç në fitoren e ekipit të tij ndaj Juventusit. Luka zbuloi gjenialitetin tektik të trajnerit Zidane që kishte gjetur një pikë të dobët në mbrojtjen juventine, deri

Vazhdoni leximin →