Futbolli e ndihmon zemrën apo është “AUTOGOL” për shendetin

Bet-Vicitor bashkëpunoi me departamentin e biomjekësisë në Universitetin e Leeds. Ata  analizuan 25 tifozë të Leeds Unitedit gjatë tri ndeshjeve kryesore të sezonit të kaluar të Championshipit,  nivelit të dytë të futbollit në Angli. Gjithsej, 25 tifozë të futbollit, mes moshës 20 dhe 62-vjeçare, u analizuan për t’i zbuluar efeket e ndjekjes  së futbollit nëpër

Vazhdoni leximin →

Studimi financiar; NBA kampionati me shpenzimet më të larta për pagat e sportistëve

NBA është kampionati që ka shpenzimet më të larta përsa u përket pagës së sportistëve. Ky është përfundimi i arritur nga studimi Sporting Intelligence në lidhje me këtë aspekt të bilancit financiar. Sipas këtij studimi, Liga Amerikane e Basketbollit investon rreth 2.9 miliardë Euro ndërkohë që paga mesatare sezonale arrin në 6.6 milionë Euro. NBA

Vazhdoni leximin →

Mbape vazhdon të jetë më i shtrenjti në botë, Kristiano Ronaldo është vetëm i 20

Kilian Mbape nuk e lëshon skeptrin e futbollistit më të kushtueshëm në botë. Sipas Observatorit ndërkombëtar të Futbollit CIES, sulmuesi i talentuar i Paris Sën Zhermenit kushton 252 milionë Euro duke qëndruar në krye të listës së 100 futbollistëve më të shtrenjtë. Në vendin e dytë, pas Mbapesë pozicionohet sulmuesi egjiptian i Liverpulit Mohamed Salah

Vazhdoni leximin →

Topi i Artë; prestigj, por edhe të ardhura për futbollistët

Fitimi i Topit të Arte për futbollistët nuk është vetëm një prestigj për futbollistët që e marrin atë në duar, por është edhe mundësi përfitimi. Revista prestigjioze franceze ‘France Football’ ka bërë një studim për të ardhurat që sigurohen nga lojtarët duke qenë se tashmë është kthyer në një trend përfshirja e një klauzole në

Vazhdoni leximin →

Studimi i ESPN: Ronaldo sportisti më i famshëm

Cristiano Ronaldo është sportisti më popullor në botë. Ky është përfundimi i arritur nga studimi i rrjetit ESPN që u bazua te kërkimet e bëra në internet të sportistëve, kontratave të sponsorizimit dhe numrit të ndjekësve të tyre në rrjetet sociale. në fund të studimit ESPN përpiloi edhe klasifikimin e 100 sportistëve më popullor dhe

Vazhdoni leximin →

Mancester Junajtid e Barcelona; skuadrat më ‘sniper’ para portës

Mancester Junajtid dhe Barcelona janë skuadrat me saktësinë më të madhe në gjuajtjet e tyre në portat e kundërshtarëve respektivë.Ky është përfundimi i arritur nga studimini kryer nga Observatori Ndërkombëtar i Futbollit CIES që ka analizuar përqindjen e saktësisë së skuadrave që janë pjesë e 5 kampionateve më të rëndësishëm në Evropë. Në studimin e

Vazhdoni leximin →

E thotë studimi: Ronaldo ka imunitet ndaj presionit, Nejmar jo

Kristiano Ronaldo ka imunitet ndaj presionit. Ky është përfundimi i arritur nga studimi i kryer nga KU Leuven y SciSports  nëpërmjet të cilit përcaktuan sesa ndikon presioni te futbollistët dhe sesi e përballojnë ata momentin e stresit kompetitiv. Në këtë aspekt janë analizuar 7000 ndeshje të 7 kompeticioneve dhe rezulton se Kristiano Ronaldo është totalisht

Vazhdoni leximin →