NBA dhe Botëror; Mark Gasol si Lamar Odom, bën historinë në basketboll

Mark Gasol realizoi në Pekin atë që deri përpara pak muajsh dukej se do të mbetej një ëndërr duke shkruar historinë në basketbollin spanjoll. Në 13 qershor, ai u shpall kampion I NBA me Toronto Raptors ku ai kaloi në merkaton e transferimeve dimërore duke lënë Memfisin. Ndërsa këtë të diel ai fitoi titullin e dytë botëror me Spanjën pas atij të vitit 2006  dhe në këtë pikë ai ka barazuar Lamar Odom.

Deri tani amerikani ishte basketbollisti I vetëm që ka fituar NBA dhe Botërorin e Basketbollit brenda një sezoni dhe këtë e bëri me Los Angeles Lakerd dhe Team USA. Ndërsa ka lojtarë të tjerë që kanë mundur të fitojnë NBA-Lojërat Olimpike dhe ata janë Majkëll Xhordan, Skoti Pipen, Lebron Xhejms dhe Kajri Irving.

Pas ndeshjes së jashtëzakonshme me Australinë në gjysmëfinale, Marc Gasol në finale u kthye të bëjë rolin e liderit të heshtur që e ngriti zërin atëherë kur duhej. Edhe ndaj Argjentinës zhvilloi praktikisht ndeshjen perfekte me 14 pikë, 7 topa në tabelë e 7 assist, ndërkohë që botërorin e mbylli me një mesatare prej 14.4 pikësh, 5.5 topa në tabelë e 4.1 assist për ndeshje.

Në moshën 34 vjecare, Gasol zhvilloi turneun më të mirë me përfaqësuesen spanjolle, thelbësor në rolin e liderit që Skariolo I kishte dhënë dhe botërorin e mbylli duke u përfshirë edhe në 5-shen ideale të kampionatit së bashku me Riki Rubion, francezin Furnier, serbin Bogdanovic dhe argjentinasin Skola.

Gasol shfaqi trë gjithë impenjimin e tij me përfaqësuesen spanjolle pavarësish sezonit intensive në NBA. Për t’u bërë kampion I NBA I zhvilloi 79 ndeshje(53 me Memfisin dhe 26 me Toronton) dhe pas kësaj 24 ndeshje në fazën e playoffit, në total Mark Gasol ka luajtur 3171 minuta, ndërkohë që në 8 ndeshjet e këtij  botërori ai regjistroi një mesatare prej 28.5 minutash qëndrimi në parket, një statistikë kjo që niuk është arritur nga asnjë lojtar tjetër I përfaqësueses spanjolle. Tani Gasol do të shijojë pushimet mëse të merituara përpara se të kthehet në /Toronto për të luajtur sezonin e tij të 12 në NBA dhe e fundit me fanelën e Raptors përpara se të dalë në merkaton e transferimeve në verën e ardhshme.

Sfidanti.al