Nga Figo tek Mbape, futbolli bëhet gjithnjë e më shumë dashuri e njerëzimit

Luis Figo u mor për 60 milionë euro në vitin 2000, por kanë mjaftuar 17 vjet që ky rekord botëror të duket qesharak. Reali i Madridit e ka thyer pesë herë që prej asaj kohe këtë rekord, shenjë kjo e popullaritetit gjithnjë e më të madh të futbollit, si një biznes shumë i suksesshëm dhe gjithnjë e më shumë global në një botë që ende është duke dalë në “dritën e qytetërimit”. Shifra më e fundit, ajo prej 180 milionë eurosh për të marrë një 18-vjeçar nga Monako, emri i të cilit do të mbahet mend (ndoshta, jo shumë gjatë), Kilian Mbape.

Në vitin 2001, rekordi i ri ishte ai i trajnerit të sotëm madrilen, Zinedin Zidan, me 77.5 milionë euro dhënë Juventusit për kartonin e francezit. Kaka u pagua 65 milionë euro (anglezët e quajnë rekordin e ri botëror në stërlina, me 50 milionë ndaj 46 milionë të Zizusë, por kjo vetëm për shkak të rënien e vlerës së paundit), ndërsa Kristiano Ronaldo u duk kulmi i çmendurisë me 94 milionë euro në 2009, por Garet Bejl u bë “mbreti i ri i transferimeve” me pagesën e 100.8 milionë eurove nga Reali për Totenhemin në 2013.

Vitin e kaluar ishte Mançester Junajtid që vendosi rekordin e ri me marrjen e Pol Pogbasë nga Juventusi për 105 milionë euro dhënë Juventusit. Mbape, pra, do të jetë rekordmeni më i fundit me 180 milionë euro, ndonëse Paris SG mund ta kalojë këtë shifër, me një tjetër shumë magjike, atë të 222 milionë eurove nëse merr Nejmarin nga Barcelona.

Sfidanti.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *