Plotesuan kriteret e IAAF, 12 atletë rusë u rikthehen garave, por jo nën flamurin e vendit të tyre

Federata Ndërkombëtare e Atletikës lejon 12 sportistë rusë të marrin pjesë në evenimentet më të rëndësishme ndërkombëtare, sigurisht jo nën flamurin e vendit të tyre.  Bordi drejtues i këtij institucioni theksoi se këta sportistë i kanë plotësuar kriteret e përzgjedhjes së IAAF dhe për këtë arsye ata fituan të drejtën që t’u rikthehen garave.  Kështu,

Vazhdoni leximin →

Vallujev: Vladimir Kliçko nuk largohet kollaj nga boksi

Ish-kampioni i botës në peshën e rëndë, boksieri i famshëm trupmadh rus, Nikollai Vallujev, deklaroi, dje, se Vladimir Kliçko, pavarësisht nga humbja që pësoi më 29 prill, në Uembli, para 90 000 shikuesve, nga Entoni Xhoshua dhe edhe pesë është 41 vjeç, nuk do të largohet kollaj nga boksi. “Spektatorët do ta marrin atë që

Vazhdoni leximin →

Uta Ibraimi, shqiptarja e parë që ngjit Everestin

Uta Ibraimi është shqiptarja e parë femër që ngjit me sukses majën më të lartë në botë, Everest (8848 metra), në Himalaje. Ajo mbërriti, në majën e këtij mali të lartë, pardje, fiks në orën 05:05 të mëngjesit. Mbas këtij suksesi të madh, Uta shkroi në profilin e saj në Fejsbuk se kjo ishte sfida

Vazhdoni leximin →