Një kampione Europe në shah

13-vjeçarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në shah. Shahistja shqiptare ka arritur të marrë këtë çmim pas 7 fitoreve dhe 2 barazimeve  Kampionatin e Rapidit zhvilluar në Slloveni për vajzat deri në moshën 14- vjeçare. Njoftimi i Federatës Shqiptare të Shahut: SUKSES I MADH I SHAHUT SHQIPTAR! 13-vjeçarja Kler Çaku, me 7 fitore dhe

Vazhdoni leximin →

Bruna Tuzi vazhdon të fitojë në Gjermani, por numri 1 i shahut shqiptar nuk e ka vendin të sigurt në kombëtare!

Dikur, jo më shumë se 7 vjet të shkuara, ishte në kushte të tilla. Bruna Tuzi, atëherë një vajzë ende tepër e re stërvitej në Sallën e dikurshme të Shahut në ish-Stadiumin “Qemal Stafa”, shpesh herë pa drita, veçse në jetë ndodhin edhe gjëra të bukura. Adoleshentja e hershme e dikurshme sot është një shahiste

Vazhdoni leximin →

Një yll i ri ka lindur në shah, 17-vjeçari Abdusatorov bëhet kampion bote

Suksesi i tij ishte në kampionatin e ndeshjev të shpejta, ende jo në kampionatin tradicional ku fitues është norvegjezi Magnus Karlsen. Shahisti nga Uzbekistani, që quhet Nodirbek Abdusatorov triumfoi në Botërorin “Rapid” në Varshavë të Polonisë, duke mundur mes të tjerëve vetë Karlsenin (në foto). Në moshën 17-vjeçar, ai përfundoi serinë normale të ndeshjeve me

Vazhdoni leximin →

Magnus Karlsen, shahu e ka “Kasparovin” e tij të dytë!

Kampion i botës doli sërish ai që ishte. Norvegjezi Magnus Karlsen triumfoi në finalen e madhe, në Londër, ndaj amerikanit Fabiano Karuana, pasi u luajtën 15 ndeshje. Dymbëdhjetë të parat e lanë rezultatin në barazim, por pastaj u luajtën ndeshjet e shpejta, me kohë të kufizuar dhe norvegjezi bëri diferencën. Ai sot është 27 vjeç,

Vazhdoni leximin →