Serbia dhe Rusia kërkojnë të luajnë një miqësore

Serbia, në funksion të Kampionatit Europian në verën e vitit 2024 në Gjermani, po planifikon një ndeshje miqësore me Rusinë marsin e ardhshëm, por takimi do të mbahet vetëm nëse arrin autorizimin nga UEFA dhe FIFA. Siç njofton Federata Serbe e Futbollit, ndeshja, nëse jepet drita jeshile, do të luhet më 21 ose 22 mars

Vazhdoni leximin →

Kërcënime nga 12 federata, UEFA anulon vendimin për ta rikthyer Rusinë në garat ndërkombëtare

UEFA ka anuluar vendimin që i lejonte Rusisë që të rikthehej në garat ndërkombëtare, më saktësisht më grupmoshat U-17. Shtëpia e futbollit evropian dhe FIFA kishin nxjerrë një vendim që t’i lejonin grupmoshat e reja të Rusisë që të merrnin pjesë nëpër kampionate ndërkombëtare, por Ukraina, Anglia, Polonia, Rumania, Lituania, Letonia, Estonia, Finlanda, Suedia, Norvegjia, Islanda

Vazhdoni leximin →

Ukraina kundërshton riintegrimin e Rusisë në FIFA

Polemikat mbi vendimin e FIFA-s dhe UEFA-s për të ripranuar ekipet e të rinjve rusë në garat ndërkombëtare vazhdojnë për aq kohë sa ato janë ekipe të përbëra nga të mitur. Organizata kryesore botërore e futbollit në fakt dha dritën jeshile të enjten e 5 tetorit, duke ndjekur nga afër indikacionet e propozuara nga kolegët

Vazhdoni leximin →

FIFA mund të zhbllokojë Rusinë

FIFA mund t’i japë fund bllokimit të plotë ndaj ekipeve ruse dhe bëhet fjalë për ekipet ruse të 17-vjeçarëve. FIFA dhe UEFA reaguan ndaj pushtimit të Ukrainës në 2022 duke e përjashtuar Rusinë nga play-off-et e Kupës së Botës. Rusëve iu ndalua hyrja në fushatën kualifikuese të Euro 2024 dhe të gjitha skuadrat e klubeve

Vazhdoni leximin →

Anglia kundërshton UEFA-n për Rusinë

Federata e Futbollit ka qenë e qartë në pozicionin e saj për të mos lejuar sportistët rus të marrin pjesë në kompeticionet e organizuara nga UEFA. Ditën e djeshme një nga vendimet që mori Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s ishte edhe ai në lidhje me ekipet e moshave të Rusisë. Sipas vendimit të fundit të organit

Vazhdoni leximin →

Nuk iu mjafton Ronaldo në Arabinë Saudite? Rusia mund të kalojë në futbollin e Azisë!

Çfarë mund të bëjë një federatë futbolli kur e përjashtojnë nga organizata kontinentale dhe nga aktivitetet saj, e po ashtu nuk i japin shpresë që të kthehet? Padyshim që do të kërkojë të gjejë një “shoqëri tjetër” dhe këtë po përpiqet të bëjë Rusia. Lajmet janë që Federata Ruse e Futbollit mund të anëtarësohet në

Vazhdoni leximin →

Cila do të jetë zgjedhja e futbollit rus, Europa apo Azia?!

Për momentin ka vetëm diskutime konfidenciale brenda për brenda, jo një diskutim të përgjithshëm në nivel zyrtar. Gjithsesi, përjashtimi që UEFA i bëri klubeve ruse për sezonin 2022-2023, bashkë me dënimin e ekipit kombëtar në Kupën e Botës dhe në Ligën e Europës, kanë shkaktuar zemërim të madh në vend, ndjenjë që e shprehu një

Vazhdoni leximin →