Adrian Newey largohet nga Red Bull

Adrian Newey, inxhinieri i Red Bull, një nga më të vlerësuarit në Kampionatin Botëror të Formula 1, do të largohet nga skuadra në fund të sezonit: “Koha për sfida të reja”. Vetë skuadra e zyrtarizoi njoftimin me një deklaratë: “Ai i lë detyrat e projektimit të F1 për t’u përqendruar në zhvillimin përfundimtar dhe dorëzimin

Vazhdoni leximin →

Verstappen fiton edhe në Kinë

Max Verstappen dominon në Shangai dhe për herë të parë në karrierë fiton Çmimin e Madh të Kinës në Formula 1. Piloti i Red Bull koleksionon një tjetër fitore dhe shkëputet akoma më shumë në krye të renditjes së pilotëve. Holandezi tre herë kampioni i botës, me suksesin e tij të parë në karrierë në pistën

Vazhdoni leximin →

Carlos Sainz kontakte me Red Bull

Emri i Carlos Sainz edhe në listën e RedBull për sezonin e ardhshëm. Spanjolli, i dalë jashtë planeve të Ferrarit pas nënshkrimit me Lewis Hamilton për sezonin e ardhshëm, dukej pranë Mercedesit, por në garë mesa duket është edhe skuderia austriake. Ai që e zbulon lajmin është vetë drejtori i RedBull, Helmut Marko i cili

Vazhdoni leximin →

Wolf akuzon Horner: Po fsheh skandalin seksual

Toto Wolff akuzon drejtëpërdrejtë Red Bull dhe hologoun e tij, Christian Horner. Drejtuesi i Mercedes GP e ka çuar në një nivel tjezër debatin rreth skandalit seksual duke deklaruar se skuadra austriake po fsheh informacione me qëllim mbrojtjen e Horner, i cili akuzohet për sjellje të papërshtatshme nga një punonjëse e Red Bull dhe momentalisht

Vazhdoni leximin →

Horner, gati largimi nga Red Bull

Rrugëtimi i përbashkët Red-Bull-Horner duket se po përfundon. Të gjithë janë të bindur se e premtja do të jetë dita e fundit e Christian Hornerit te Red Bulli. Kjo shënon edhe fundin e një epoke disa-vjeçare, në një kohë që nuk ka nisur ende sezoni i ri i botërorit të Formula 1. Rezultati i hetimit

Vazhdoni leximin →

Verstappen beson se rival dpo të ketë McLaren

Maks Verstapeni ka veçuar “MekLaren”-in si skuadrën të cilën ai do ta mbajë në qendër të vëmendjes në prag të sezonit të ri të Formulës 1, duke deklaruar se ecuria e tyre përgjatë 2023-shit ishte nga më mbresëlënëset nga të gjitha rivalet e “Red Bull”-it. “MekLaren”-i nuk arriti të merrte asnjë pikë pas dy garave

Vazhdoni leximin →