Rafael Nadal zgjedh Lojërat Olimpike

Rafa Nadal do të mungojë në turneun e Wimbledonit, ashtu siç pritej, dhe do të përgatitet për Olimpiadën e Parisit. 22 herë fituesi i Grand Slameve konfirmoi të enjten se ai dëshiron të qëndrojë dhe të luajë vetëm në fushën me dhe, në vend që të luajë në fushën me bar në turneun anglez. “Ne

Vazhdoni leximin →

Nadal: Për Roland Garros do të vendosë trupi im

Rafael Nadal do të marrë pjesë në turneun e Romës, në atë që mund të jetë edhe pjesëmarrja e tij e fundit në tokën italiane. Para se të startojë turneun, Nadal u ndal të komentonte edhe dy mungesat e mëdha të këtij eventi si Carlos Alcaraz dhe Jannik Sinner. “Dëmtimet ndodhin, nuk mund të parashikohen.

Vazhdoni leximin →

Nadal i jep lamtumirën turneut të shtëpisë

“Faleminderit Rafa”. Vetëm kaq mund t’i thoshin të gjithë tifozët, beniaminit të tyre, Rafael Nadal, pasi ky bëri ndeshjen e fundit në fushën Manolo Santana, gjatë turneut Open 2024 të Madridit. Mëngjarashi 37-vjeçar me ndeshjen ndaj Lehekas, u eliminua në 1/8 e turneut të Madridit. Çeku 22 vjeçar, i 31-ti në botë, mundi 2-0 fituesin

Vazhdoni leximin →

Nadal rikthehet me fitore

Pas një viti mungesë, Rafael Nadal rikthehet me një paraqitje më se bindëse, duke mposhtur në dy sete (7-5, 6-1) austriakun Dominic Thiem dhe duke u kualifikuar kështu në turin e dytë të turneut në Brisbane të Australisë. Spanjolli, i ndalur nga problemet fizike që e detyruan t’i nënshtrohej një operacioni, kontrolloi një set të parë

Vazhdoni leximin →

Becker, i bindur për rikthimin e Nadalit: Do t’ia dalë

Rafael Nadal do të rikthehet zyrtarisht në Brisbane në Australi, afërsisht një vit pas ndeshjes së tij të fundit të luajtur sportin e tenisit. Ishte pikërisht turneu në Australi i cili nxori në pah problemet fizike të iberikut, në ndeshjen përballë Mackenzie McDonald në Melburn. Që nga ai moment, shumë çështje kritike u shfaqën për

Vazhdoni leximin →

Djokovic: Federer dhe Nadal nuk janë miqtë e mi

Novak Djokovic, Rafa Nadal dhe Roger Federer kanë fituar 66 tituj Grand Slam dhe kanë kaluar 921 javë si numri 1 në cirkuitin e madh të tenisit. Serbi ka folur për marrëdhënien e tij me spanjollin dhe zviceranin gjatë një interviste për CBS. “Ne nuk jemi miq sepse jemi rivalë, gjë që e bën të

Vazhdoni leximin →

Të dy spanjollë dhe madje të talentuar por Nadal nuk bën parashikime të tepruara për bashkëkombasin

Rafael Nadal është aktualisht në fazën e fundit të rikuperimit nga dëmtimi që e mbajti jashtë fushave për pjesën më të madhe të sezonit. Gjatë vitit të fundit, 37-vjeçari ka munguar kanë ndodhur shumë ngjarje në botën e tenisit teksa është konfirmuar gjithnjë e më tepër një fenomen si Carlos Alcaraz që aktualisht është në

Vazhdoni leximin →