Mbyllet Botërori i mundjes U-23 në Tiranë

Kampionati Botëror i mundjes për moshën deri në 23 vjeç ka ulur siparin të dielën në mbrëmje. Një organizim i shpejtë dhe i vështirë, ndërsa presidenti i Federatës Shqiptare të Mundjes, Sahit Prizreni, ka gjetur rastin dhe i ka falënderuar të gjithë ata që bënë të mundur këtë kampionat në Tiranë. “Është një aktivitet që

Vazhdoni leximin →

Luiza Gegës i bashkohet mundësi Abakarov në Paris 2024

Mundësi shqiptar Zelimkhan Abakarov bëhet sportisti i dytë shqiptar që siguron kualifikimin për në Lojërat Olimpike “Paris 2024”, që zhvillohen pas një viti në Francë. Lajmin e konfirmoi Federata Shqiptare e Mundjes. Medalja e bronztë që Abakarov fitoi një ditë më parë në botërorin e Beogradit (Serbi), ku u klasifikua i treti, ka kualifikuar direkt mundësin

Vazhdoni leximin →

Medalje në zemër të Serbisë, Abkarov kuqezi në Botëror

Zelimkhan Abkarov nuk resht së surprizuari. Mundësi me origjinë nga Dagestani ka nderuar sërish Shqipërinë në Botërorin e Mundjes në Serbi, duke fituar sërish medalje, kësaj radhe të bronzit në peshën 57 kilogram. Çeçeni që përfaqëson Shqipërinë mundi rusin Zavur Uguev në një betejë të luftuar. Medalja e arit u fitua nga serbi Stevan Miçiç,

Vazhdoni leximin →

Shqipëria do medalje në Botërorin e mundjes, por shteti jep buxhet nga 20 deri 200 herë më pak se shtetet medaliste!

Emrat e tyre janë të njohur. Mundësit me origjinë nga Çeçenia, pra me nënshtetësinë e dikurshme ruse, Zelimhan Abakarov dhe Islam Dudajev, janë bërë të shquar për Shqipërinë duke na sjellë 8 medalje. Pasi fituan medalje ari në Lojrat Mesdhetare dhe medalje bronzi në Europian, ata do të synojnë podiumin në Botërorin që ka nisur

Vazhdoni leximin →

Ish-kampioni amerikan shkakton skandal me … penisin!

Mjaftoi një akuzë nga një punonjëse e një avioni që gjithçka të ndizej dhe akuzat të mos pushonin. Rik Fler (Ric Flair), ish-kampion i njohur i atij sporti që në SHBA e njohin si “mundje”, por që në Europë e quajnë “gjoja mundje”, është në “syrin e një cikloni”, pasi stjuardesa në fjalë e akuzon

Vazhdoni leximin →

Kampionia e mundjes Aleksa Blis nxehet keq me një tifoz

Ka vitet që merret me zanatin e saj, ndonëse shpesh është më shumë spektakël sesa sport, dhe quhet “mundje” apo anglisht “wrestling”. Aleksa Blis, me emrin e vërtetë Aleksis Kaufman, u nxeh keq me një tifoz i cili e talli në rrjetet sociale për disa foto ku ajo ishte jo edhe aq në formën e

Vazhdoni leximin →