Algoritmi i CIES nuk ka dyshime; Inter kampion i Italisë

CIES, Qendra Ndërkombëtare e Studimeve në Sport, sipas një algoritmi që merr parasysh gjuajtjet në portë, të tentuar apo të pësuar, zotërimin e topit, pasimet e kryera dhe ato të bëra nga skuadrat kundërshtare në disa zona të fushë, përpiloi një klasifikim të Serie A, Serie B dhe kampionateve më të rëndësishme evropiane. Sipas këtij

Vazhdoni leximin →

Futboll dhe coronavirusi; Si ia bëjnë në Evropë? Ja rregullat në kampionatet kryesore

Numri i madh i rasteve me Covid-19 te skuadra e Genoas detyron drejtuesit e Serie A dhe të të gjithë futbollit italian të rishohin protokollin anticoronavirus. Por cfarë ndodh në ligat më të rëndësishme Evropiane në raste të tilla? Ja një përmbledhje e rregullave të vendosura nga Ligat dhe Federatat sigurisht në bashkëpunime me qeveritë

Vazhdoni leximin →

S’kishte ndodhur kurrë më parë; në 5 ligat më të rëndësishme konfirmohen kampionët.

Barcelona, Juventus, Bajern, Mancester Siti dhe Paris Sën Zhermeni janë skuadrat kampione të 5 ligave më të rëndësishme evropiane. Deri këtu nuk ka asgjë të jashtëzakonshme, e vecanta është se të gjitha këto skiuadra fituan kampionatet e tyre respektive edhe sezonin e kaluar dicka që ndodh për herë të parë në kontinentin evropian. Në Spanjë,

Vazhdoni leximin →