Mesi, nga mbret i driblimeve tek aksioni jashtëtokësor ndaj Uruguajit!

Adresa katalanase në internet, “barçablaugranes.com” nuk priti shumë, por nisi menjëherë “hosanatë”. Lionel Mesi, sipas statistikave, është lojtari me më shumë driblime që njihet në histori, të paktën që kur nisën të regjistrohen të dhënat nga viti 2006. Sipas saj, argjentinasi ka kryer 1880 driblime gjithsej vetëm për Barcelonën, ndërsa ndjekësi më i afërt i

Vazhdoni leximin →

Messi kryeson një tjetër klasifikim; atë të dribluesve më të mirë në Evropë

Lionel Messi është kampion në një tjetër aspekt të lojës së futbollit; atë të driblimit. Sipas Observatorit të Futbollit CIES, kapiteni i Barcelonës është futbollisti që ka bërë më shumë driblime në 5 kompeticionet më të rëndësishme Evropiane. Ky institucion arriti në këtë përfundim pasi studioi të dhënat e futbollistëve që kanë luajtur të paktën

Vazhdoni leximin →

Inter, ke dy rekorde negative në Champions këtë vit

Luçiano Spaleti ka prekur dy tema të nxehta në intervistat e tij, me fjali tyë gjata si ndonjë “prift”. Trajneri i Interit ka theksuar mungesën e cilësisë (relative) dhe mungesën e përvojës (thuajse absolute) të skuadrës së tij në Ligën e Kampionëve. Statistikat e 5 ndeshjeve të para në grupe sikur e vërtetojnë këtë që

Vazhdoni leximin →

Edhe trajneri Enrike magjepset nga kryevepra e Mesit

Luis Enrique ka çuar në qiell Leo Messin dhe nuk ka faj me ato që ka përjetuar këtë ndeshje me Espanjolin. Një pushtues gjenial i lojës vetëm me një majë këmbe dhe çdo gjë mban emrin e tij. Ylli argjentinas, Leo Messi, ka shkëlqyer ndaj Espanyol në “Camp Nou”. Ai dhuroi spektakël për gjithë të

Vazhdoni leximin →